Strona główna Sochaczew miasto Koniec dziur na Rozlazłowie

Koniec dziur na Rozlazłowie

128
0
PODZIEL SIĘ
Jeszcze kilka lat temu ulice w lewobrzeżnej części Sochaczewa bardziej przypominały wiejskie drogi niż miejskie ulice. Teraz, dzięki prowadzonemu przez miejski samorząd programowi „Drogi zamiast błota”, większość ulic na Rozlazłowie i Karwowie ma już asfaltową nawierzchnię.
Poprawiło się także ich oświetlenie, a kolejne latarnie już wkrótce pojawią się przy ulicach: Radosnej, Bajecznej, Srebrnej i Pogodnej. Natomiast za kilka lat mieszkańcy tej części miasta uzyskają nowe połączenie drogowe z centrum w postaci nowego mostu, co w znaczny sposób usprawni komunikację.
Miliony na drogi
 Jak zapewniają władze miasta, także i w tym roku część ulic w tym rejonie miasta może liczyć na nawierzchnię asfaltową.
– Mamy wstępny plan, wyłoniliśmy już wykonawcę robót. Na Rozlazłowie nawierzchnia bitumiczna znajdzie się na co najmniej dwóch lub trzech ulicach. Drogowcy dokończą też prace na Żeglarskiej i Promiennej. W przypadku tej ostatniej przed zimą udało się ułożyć tylko wyrównawczą warstwę asfaltu, a docelową wykonawca będzie wylewał wtedy, gdy się ociepli. Podobnie w dzielnicy Karwowo wykonamy kolejne dwie, trzy ulice i dokończymy Malinową na odcinku od Rumiankowej do Porzeczkowej. To będzie finał prac i zacznie się nowy etap. Przyjdzie czas na projektowanie chodników, przejść dla pieszych, progów zwalniających – informuje burmistrz Piotr Osiecki. Dodaje też, że w ubiegłym roku w zachodniej części miasta – kosztem 1 260 000 złotych – utwardzono asfaltem 1,8 kilometra dróg, a także ułożono chodniki po dwóch stronach ul. Płockiej.
– Przy Płockiej, po obydwu jej stronach ułożyliśmy nowe chodniki i teraz piesi mogą bezpiecznie dotrzeć z Płockiej na Gawłowską i dalej do centrum miasta. Bezpiecznie jest też po drugiej stronie skrzyżowania, na odcinku od mostu aż do ulicy Rolniczej i leżącej naprzeciwko niej Lubiejewskiej. Za prawie 400 metrów chodnika zapłaciliśmy 140 tysięcy – wylicza burmistrz.
Dodajmy, że nawierzchnia asfaltowa pojawiła się również na ulicach: Radiowej, Jaworowej, Małej, Gagarina, Tęczowej, Malinowej, Rybnej i Połanieckich. Natomiast w części tych ulic wybudowano kanalizację deszczową. W poprzednich latach asfalt położono m.in. na Lazurowej, Modrzewiowej, Zieleńczej, Chłodnej, Wodnej, zaś wzdłuż Chełmońskiego wybudowano chodnik.
W sumie na poprawę stanu nawierzchni ulic w tej części miasta wydano w ciągu ostatnich lat kilka milionów złotych.
Problemy z asfaltem
Swojego zadowolenia z utwardzania ulic w lewobrzeżnej części Sochaczewa nie kryją jej mieszkańcy. – Efekty programu „Drogi zamiast błota” są widoczne w całej dzielnicy. Na początku tłuczniowaliśmy drogi, by ludzie mogli wyjechać z domów. Potem zaczęło się asfaltowanie. W 2014 roku, gdy na Chabrowej i Karwowskiej wylano ponad kilometr asfaltu i połączono te ulice z innymi, utwardzonymi już wcześniej, udało się nam skierować na Karwowo autobusy ZKM. Wcześniej mieszkańcy Wrzosowej czy Radiowej do przystanku przy Gawłowskiej mieli ponad kilometr – stwierdza Arkadiusz Karaś, mieszkaniec Rozlazłowa i radny Rady Miejskiej.
Ale asfaltowa nawierzchnia rodzi też problemy. Część mieszkańców skarży się na zbyt szybką jazdę kierowców na utwardzonych ulicach. Dlatego na części z nich, w ramach tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, zostaną zamontowane progi zwalniające.
Mieszkańcy i sąsiedzi zgłaszali mi, że tak jak w innych częściach miasta, gdy tylko pojawi się asfalt, kierowcy mocniej wciskają pedał gazu, a na naszych wąskich, osiedlowych ulicach to poważne zagrożenie. W ramach Budżetu Obywatelskiego na montaż tak zwanych „śpiących policjantów” mamy 20 tysięcy złotych. Za te pieniądze na Tęczowej i Radiowej zainstalowane zostaną cztery progi, a jeśli coś zostanie, to projekt obejmie też kolejne ulice. Na progi czekają Bartnicza, Zagłoby, Spokojna i Wodna – mówi Sylwester Zdzieszyński, były radny i wnioskodawca budowy „śpiących policjantów”.
opr. Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiosenki dla pań
Następny artykułJubilaci poszukiwani