Strona główna Nowa Sucha Zadbają o własne śmieci

Zadbają o własne śmieci

118
0
PODZIEL SIĘ
W gminie Nowa Sucha powstaje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie on znajdować się przy targowisku w Kozłowie Biskupim. Na sesji rady gminy, 22 lutego, radni przyjęli regulamin Punktu. Jednak pytań i wątpliwości odnośnie funkcjonowania tego miejsca nie brakowało.
 – Chcieliśmy stworzyć własnymi siłami dogodny punkt zbiórki odpadów dla mieszkańców naszej gminy. Nie trzeba będzie wozić śmieci z gospodarstw domowych do Sochaczewa. Dla mieszkańców gminy będzie to spora ulga, gdyż dostarczone śmieci przyjmowane są bezpłatnie – poinformowała Bogumiła Kamionka, pracownik urzędu gminy przedstawiająca regulamin i zasady działania punktu.
Tylko rejestrowani
Przyjęty przez radnych regulamin PSZOK bardzo precyzyjnie ustalił zakres pracy i zasady odbioru odpadów. Punkt ma działać w każdy wtorek od godziny 9.00 do 12.00. W inne godziny, o ile będą takie potrzeby, można to ustalić z pracownikami punktu. Nadzór nad PSZOK ma mieć urząd gminy.
– Może być sytuacja, że zbierze się komuś sporo odpadów, które nie mogą czekać. Wtedy, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu jest możliwość ich przekazania w innym terminie – dodaje Bogumiła Kamionka. Zaznacza przy tym, że nie ma szans, by śmieci przywędrowały spoza gminy Nowa Sucha, jak choćby „przez płot” z Sochaczewa, gdyż wszyscy przyjeżdżający z odpadkami są sprawdzani, rejestrowani i weryfikowani już na wjeździe. Sprawdzane też będzie dokładne, czy odpady są pochodzenia domowego. PSZOK nie przyjmuje bowiem śmieci powstałych z działalności gospodarczej i rolniczej.
– A co z odpadami takimi jak plastik, czy papier w dużych ilościach, np. po przeprowadzce czy pozostałości po zakupie mebli? Przecież to śmieci, które nie powinny być na otwartej przestrzeni – padło pytanie z sali.
– Nasz punkt będzie wyposażony w odpowiednie pojemniki, które będą składowane w pomieszczeniu garażowym, przykryte i zamykane, więc będą odpowiednio zabezpieczone – informuje Kamionka – Jeśli ktoś zbierze odpowiednio dużo plastiku, kartonów lub szkła, to może zadzwonić do punktu i ustalić termin ich odbioru indywidualnie.
Jak dodaje, regulamin określa także, jakie odpady mogą być składowane w PSZOK, a jakie nie. Wszystkie informacje na ten temat będą dostępne w urzędzie, a dodatkowo w punkcie odbioru. Więc nie powinno być problemów. Jeśli jednak pojawią się jakieś wątpliwości, to zawsze można zadzwonić do PSZOK, albo urzędu gminy i zapytać o ten temat.
Domowe i kompletne
Dlaczego w gminie Nowa Sucha zdecydowano się na ulokowanie PSZOK przy targowisku w Kozłowie Biskupim, a nie w innym miejscu? Kilku sołtysów głośno zastanawiało się na ten temat.
Uważamy, że to najlepszy teren, gdyż jest ogrodzony, zabezpieczony i utwardzony. Przy czym ważne jest to, że utrzymanie czystości i obsługę wykonywać będą ci sami ludzie, którzy pracują przy targowisku – powiedział Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Tym samym odpowiedział jednemu z mieszkańców na pytanie, dlaczego PSZOK ma być czynny tylko we wtorki. Jak wspomniał wójt, chodzi o to, aby funkcjonujący w tym dniu rynek połączyć z odbiorem odpadów i jednocześnie utrzymać czystość na terenie.
W regulaminie zaznaczono, że nieodbierane będą odpady z ciężarówek i ciągników. Co z tym mamy zrobić? – dopytywał się jeden z sołtysów.
Obowiązująca ustawa o odbiorze odpadów komunalnych wyklucza odbiór w punktach śmieci od przedsiębiorców i rolników. Tym muszą zająć się we własnym zakresie – dodaje wójt – Do punktu dostarczane są tylko śmieci zbierane w gospodarstwie domowym. I tak, opony traktorowe czy pozostałości z upraw rolnych, trzeba samemu zawieźć na wysypisko i za to zapłacić. Takie są przepisy.
Jednak i w przypadku domowych odpadów, takich jak np. urządzenia gospodarstwa domowego, są też ścisłe reguły. Jak zaznaczył Maciej Mońka, nie będą przyjmowane tu odpady zdekompletowane, np. pralki czy telewizory, które są rozmontowane i nie mają wszystkich elementów. Wszystkie też muszą być poselekcjonowane.
– Jeśli oddaje się sprzęt AGD czy elektryczny, to trzeba go oddać w całości, a nie w częściach. Będziemy odrzucać sprzęt niekompletny, gdyż taki jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Przepisy mówią jasno, że musi być on w całości i musimy się do tego stosować – podsumował Maciej Mońka.
PSZOK w Kozłowie Biskupim rusza już wkrótce. Pełną parą zacznie pracować z wiosną.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOddaj stare graty
Następny artykułDzień Kobiet w Kampinosie