Strona główna Sochaczew miasto Będą nowe place zabaw

Będą nowe place zabaw

129
0
PODZIEL SIĘ
Już pod koniec maja maluchy i młodzież z osiedla przy ulicy Targowej będą mogli korzystać z nowego placu zabaw. Jego integralną częścią będzie siłownia zewnętrzna. Nowy plac zabaw powstanie także przy Szkole Podstawowej numer 6.
Do końca marca przy Szkole Podstawowej nr 6 powstanie nowy plac zabaw. Urząd Miejski rozstrzygnął właśnie przetarg na montaż urządzeń zabawowych i liczy, że już za kilka tygodni dzieci będą mogły korzystać m.in. z huśtawek, karuzeli i zestawu z trzema domkami.
Wymarzony plac
 Przypomnijmy, że 1 września dawne gimnazjum nr 2 przy ulicy Staszica przekształcono w szkołę podstawową nr 6. Do I klasy przyjęto 52 dzieci siedmioletnich, a do klasy VII – 112 uczniów. Poza tym „szóstka” kształci dwa ostatnie roczniki klas gimnazjalnych i od lat udostępnia kilka sal lekcyjnych filii przedszkola nr 3.
– W tym roku szkolnym w budynku codziennie przebywa 120 przedszkolaków i pierwszoklasistów. To z myślą o nich budujemy plac zabaw. W tym tygodniu otwieramy oferty przetargowe i jeśli uda się wyłonić wykonawcę, to od chwili podpisania umowy będzie on miał trzy tygodnie na montaż kompletu urządzeń – mówi Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa.
Plac powstanie na tyłach szkoły, tuż obok istniejącej siłowni zewnętrznej. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji podwójną huśtawkę wagową, podwójną huśtawkę na łańcuchach, bocianie gniazdo, ruchomy trap, integracyjną karuzelę, zestaw z trzema domkami wyposażony w podesty, zjeżdżalnie, wejście po oponach i kółkach. Na koniec zamontowane będą kosze na śmieci i dwie ławki.
– Obecny plac zabaw, zbudowany kilkanaście lat temu dla dzieci z filii przedszkola numer 3, jest już wysłużony. Ponadto znajduje się bezpośrednio pod oknami, gdzie prowadzone są zajęcia lekcyjne. Nowy plac znajdzie się bliżej boiska – dodaje Marek Fergiński.
Przygotowania do budowy zaczęły się już wcześniej. Teren wyrównano i usunięto pozostałości fundamentów projektowanej lata temu sali gimnastycznej.
Siłownia na ugorze
Dodajmy, że w tym roku na budowę i doposażenie miejskich placów zabaw i siłowni zewnętrznych w budżecie miasta odłożono 80 tys. zł. Ponadto 100 tys. zł zabezpieczono na utworzenie placu zabaw i siłowni na Osiedlu Polna, między blokami na ulicy Targowej i Al. 600-lecia.
To jeden ze zwycięskich projektów piątej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym przypadku wykonawcę inwestycji powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu, a sama siłownia oraz plac zabaw dla dzieci zostaną oddane do użytku do końca maja. Cały teren zostanie ogrodzony oraz pojawią się na nim drzewa i krzewy.
Maluchy do swojej dyspozycji będą miały huśtawki, piaskownicę, urządzenia ruchowe – walce młynki i równoważnię. Na placu pojawi się także zestaw składający się z trzech domków połączonych ruchomym trapem i wyposażony w zjeżdżalnie. Natomiast dla starszych dzieci i nie tylko, zostanie zamontowany stół do ping-ponga i stół z szachownicą. Do tego dojdą ławki i kosze na śmieci, oraz stojaki na rowery.
Integralną częścią placu będzie siłownia. Ta ma składać się z dwustanowiskowego biegacza, dwustanowiskowej maszyny do wyciskania w pozycji siedzącej. W siłowni pojawi się także wioślarz (jednostanowiskowy), surfer (dwustanowiskowy), orbitrek oraz trzystanowiskowy twister.
opr. Jerzy Szostak
Fot. Jerzy Szostak