Strona główna Wyszogród W hołdzie wyklętym i poecie

W hołdzie wyklętym i poecie

33
0
PODZIEL SIĘ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadający 1 marca, w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie był obchodzony nietypowo. Dzień ten był również Dniem Patrona placówki – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i powstańca, poległego w walce w czasie Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński jest patronem Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie od 12 października 1975 roku. Sztandar szkole ufundował i przekazał Bank Spółdzielczy w Wyszogrodzie. Szkoła ma już trzeci sztandar. Pierwszy, powojenny jest eksponowany w gablocie. Drugi szkoła otrzymała na 30-lecie działalności.

Zgodnie za zapisami szkolnymi, podobno pierwszy sztandar szkoły został zakopany na szkolnym boisku we wrześniu 1939 roku. Przy budowie hali liczyliśmy, że może uda nam się go odnaleźć, ale niestety nie. Mamy nadzieję, że może w przyszłości odnajdziemy pierwszy sztandar szkoły – mówi Bogumiła Jasińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie.

Tegorocznej uroczystości Święta Patrona przyświecało motto z wiersza powstańczego poety – „Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością”, oddające sens jego tragicznego życia.

Spektakl dla patrona

Od początku przygotowujemy obchody Dnia Patrona naszej szkoły. Staramy się, by to wypadało w pobliżu jego dnia urodzin. W tym roku jednak były w tym czasie ferie zimowe. Zatem z racji tego, że 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zdecydowaliśmy się połączyć te dwie uroczystości w jedno – mówi Bogumiła Jasińska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie.

Tak więc przy prezentacji Patrona placówki przypomniano też ideę obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, także tych, którzy w rejonie Wyszogrodu zginęli w walkach o wolność.

Uroczysty apel przygotowała klasa VIIa pod opieką Karoliny Kiedrowskiej, wychowawczyni tej klasy i nauczycielki języka polskiego, która przygotowała scenariusz spektaklu. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny, złożony z uczniów klas IV-VII, który prowadzi Beata Krzemińska, nauczyciel muzyki. Piękną dekorację – malarskie pejzaże z Warszawy przygotowała Katarzyna Żochowska. Natomiast kostiumy, w tym powstańcze mundury, uczesania dziewcząt nawiązujące do czasów II wojny światowej, zapewnili rodzice. Tajemnicą jest, skąd zdobyli tak ciekawe stroje i elementy umundurowania pasujące do sztuki.

Spektakl słowno-muzyczny był w trzech odsłonach przedstawiających sylwetkę Baczyńskiego i najważniejsze momenty jego życia. Poznaliśmy go więc jako żołnierza oddanego sprawom ojczyzny, potem poetę zakochanego w słowie pisanym, a w końcu młodego człowieka zakochanego w swej miłości życia – żonie Basi. Zaprezentowane zostały więc różne utwory poety, od tych o walce i śmierci, po te pełne miłości – dodaje dyrektor szkoły.

Przypomną Cacko

Jednak na terenie ziemi wyszogrodzkiej obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie skończyły się z 1 marca.

We wsi Stare Gałki odbędzie się 10 marca o godzinie 11.00 uroczystość upamiętniająca żołnierzy, którzy działali w okolicach Wyszogrodu po zakończeniu II Wojny Światowej.

W okolicach Wyszogrodu działał silny oddział Żołnierzy Wyklętych z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. 8 lutego 1949 roku 7-osobowy patrol Stryjewskiego ukrywał się u miejscowych gospodarzy w Starych Gałkach. Na skutek donosu żołnierze zostali otoczeni przez 300-osobową grupę operacyjną KBW, Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i MO. W walce zginęła trójka żołnierzy. Pozostali trafili do więzienia. W procesie na śmierć skazano Wacława Michalskiego ps. Gałązka, Zygfryda Kulińskiego ps. Albin, a także Stryjewskiego.

W parafii w Starych Gałkach tegoroczne uroczystości rozpoczną się Mszą św. w intencji poległych, a potem nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku poświęconym ostatniej bitwie oddziału dowodzonego przez Cacko. Pomnik postawili mieszkańcy 7 września 2013 roku. Został on odsłonięty przez trzy siostry Zygfryda Kulińskiego – Teresę, Alfredę i Janinę.

Bogumiła Nowak

For. SP Wyszogród