Strona główna Brochów W gminie uprzejmie donoszą

W gminie uprzejmie donoszą

275
0
PODZIEL SIĘ
W czasie ostatniej sesji w gminie Brochów, która odbyła się w 28 lutego, jednym z ważniejszych punktów obrad było zapoznanie radnych ze skargą na działalność Piotra Szymańskiego, wójta gminy Brochów, i podległych mu pracowników urzędu gminy. Rzecz jednak w tym, że skarga, choć wpłynęła, to nie wiadomo, kto ją złożył, gdyż nie została podpisana.
W normalnym przypadku taki anonim powinien wylądować w koszu i ja jako przewodniczący tak bym zrobił. Jednak rzecznik dyscypliny finansów publicznych nakazał nam sprawie się przyjrzeć z uwagi na to, że skarga dotyczy niegospodarności i nieścisłości finansowych, to znaczy zarzutów w tym kierunku. Ale raczej nic nie wskazuje na to, by takie fakty zaistniały – poinformował Tomasz Staszewski, przewodniczący Rady Gminy Brochów przed przedstawieniem donosu.
Nie aresztowali wójta
W jego opinii takie zachowanie uwłacza ludzkiej godności, bo jeśli ktoś ma zastrzeżenia co do gospodarowania gminą, to powinien przedstawić na to miarodajne dowody i poza tym mieć cywilną odwagę podpisać się pod skargą. Donos dotyczy trzech spraw. W pierwszej postawiono wójtowi zarzut wypłaty odszkodowania osobie, która pracowała w urzędzie gminy, ale już nie jest pracownikiem. Kolejny zarzut dotyczył tablicy przy kościele, której koszty były, zdaniem donosiciela, niewłaściwie rozliczone. Trzeci zarzut jest taki, że na stacji Tułowice, pełniącej teraz rolę domu kultury, są wynajmowane – ponoć niezgodnie z prawem – pomieszczenia.
Pismo wpłynęło do przewodniczącego Rady Gminy. Nie będę tego faktu komentował i obrażał przyzwoitych domowych stworzeń niestosownymi porównaniami stwierdził Tomasz Staszewski – Autor donosu jednak się przeliczył. Żadna lotna brygada nie wylądowała helikopterem w Brochowie i nie aresztowała wójta oraz jego urzędników.
Jak dodał przewodniczący rady, były pracownik urzędu gminy otrzymał odszkodowanie, a jaką kwotę, będzie to wyjaśnione. Na pewno nie tę wpisaną w donosie. Z kolei zbiórka, którą rzekomo zrobił wójt dla księdza odchodzącego w stan spoczynku i zebrane około 8 tysięcy złotych – zdaniem donosiciela – zostało źle rozliczone. Też to będzie wyjaśnione w oparciu o dokumenty.
Będzie dalej szarpał
Co do dwóch grup mieszkańców zwalczających się w Tułowicach, jedna z radnych gwałtownie zaoponowała, że nie jest to prawdą, gdyż nie ma tam żadnego sporu.
Jedynie od kilku miesięcy nie może tam spotkać się z mieszkańcami, choć ma to zagwarantowane, gdyż użytkownicy wskazują, że brak jest wolnych pomieszczeń z powodu zajęć kulturalnych.
Tomasz Staszewski stwierdził, że nie poświęciłby donosowi ani chwili, ale rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej kazał się tą sprawą zająć. Tak więc radni mają temat wziąć pod rozwagę. W dalszej kolejności zajmie się tym komisja rewizyjna i przekaże rzecznikowi swoje ustalenia. Jednak wygląda na to, że sprawa, nawet wyjaśniona, nie zostanie definitywnie zamknięta. Donosiciel bowiem, w anonimie zapowiada ciąg dalszy szarpania wójta.
– Chce poruszać publicznie moje sprawy osobiste, jak choćby zatrudnienie rodziny w urzędzie, co jest kompletną nieprawdą. Wszystko jest zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. Można to sprawdzić – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNarysuj ogródek
Następny artykułAranżacje stołów