Strona główna Młodzieszyn Policja zabiega o radiowóz

Policja zabiega o radiowóz

193
0
PODZIEL SIĘ
O możliwość wsparcia posterunku policji w Młodzieszynie poprzez dofinansowanie zakupu radiowozu, apelował 28 lutego do radnych w czasie sesji Rady Gminy Brochów mł. insp. Marek Wójcik, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie. Samochód ten miałby być w całkowitej dyspozycji dzielnicowego z terenu gminy Brochów. Gmina ta jest w rejonie działań posterunku w Młodzieszynie.
 – Obecnie obowiązujące przepisy dają taką możliwość, aby gmina mogła w 50 procentach dofinansować zakup samochodu na potrzeby policji. Sami nie mamy możliwości finansowych zakupu sprzętu, a podstawowym narzędziem pracy w terenie są środki transportu, czyli radiowozy – poinformował radnych mł. insp. Marek Wójcik, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie.
Nie chcą rzęcha
Posterunek w Młodzieszynie ma tylko 3 radiowozy. Jeden z nich to opel corsa z 2016 roku. Samochód ten ma tylko około 30 tys. km przebiegu. Jednak najstarszym radiowozem na posterunku jest grand vitara z 2007 roku. Wóz jest już dość mocno zjechany, bo ma ponad 311 tys. km na liczniku.
Potrzebny jest nam sprawny tabor. Policja będzie dobrze działać, jeśli szybko będzie się przemieszczać i dysponować dobrymi środkami transportu – zapewnia inspektor Wójcik.
Stąd też Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie zabiega, by wyposażyć gminne posterunki w nowe samochody. Jak mówi Marek Wójcik, to jedyna szansa na zapewnienie dobrego sprzętu, o ile radni gminy zgodzą się i wygospodarują z budżetu środki na radiowóz.
– A jaka jest nadzieja na to, że samochód pozostanie na posterunku i nie pójdzie do Sochaczewa, a nam nie trafi się jakiś stary i zużyty rzęch? – padło pytanie od radnych w czasie dyskusji.
– Zapewniam na sto procent, że radiowóz pozostanie na terenie gminy Brochów i będzie użytkowany przez jej dzielnicowego – stwierdził Marek Wójcik.
Nie potrafi jednak odpowiedzieć na pytanie, o jaką kwotę zakupu może chodzić. Na pewno, jak dodał, nie zabiega o furgon patrolowy za 170 tys. złotych, ale o jakiś samochód osobowy za około 50 tys. złotych. Tak więc gmina musiałaby ewentualnie dołożyć 25 tys. złotych.
Samochód ten byłby do dyspozycji dzielnicowego i służby patrolowej na terenie podległym posterunkowi w Młodzieszynie. Mamy tam w sumie 15 etatów policyjnych i 3 samochody do dyspozycji, w tym ten jeden, który ciągle się psuje, stąd pilna potrzeba wymiany. Proszę o wsparcie radnych, a ze swej strony obiecuję w zamian jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo – zapewnił Marek Wójcik.
Trzeba poczekać
Procedury zakupu są jednak dość długie. Wstępem do tego jest przyjęcie tzw. aktu dobrej woli przez radnych, poprzez przegłosowanie deklaracji wsparcia. Potem trzeba zapoznać się z możliwymi ofertami, ogłosić przetargi, zapewnić fundusze, dokonać samego zakupu oraz wyposażyć odpowiednio kupione auto na potrzeby policyjne.
Wszystko zależy od urzędu gminy. W tej chwili budżet jest bardzo ciasny. Bieżący rok jest dla nas bardzo trudny, bo czeka nas wiele inwestycji. Nie ma jednak zagrożenia budżetowego i na pewno w trzecim lub czwartym kwartale da się wygospodarować jakieś fundusze – stwierdził Piotr Szymański, wójt gminy Brochów – Środki unijne będą sukcesywnie wpływać i sądzę, że pojawi się możliwość zakupu na koniec roku. Wszystko zależy od radnych i ich decyzji.
Inspektor Wójcik dodał, że starania o wymianę radiowozów podejmowane będą we wszystkich gminach, aby wymienić jak najwięcej wyeksploatowanych samochodów.
– Dwa lata temu policja zwróciła się o kupno nowego radiowozu do gmin Młodzieszyn, Rybno i do nas. Radni wtedy odrzucili ten wniosek. Samochód zakupiły wspólnie gminy Rybno i Młodzieszyn. Ten samochód jeździ po całym terenie podległym posterunkowi. Czy więc teraz radni nie powinni się nad tym zastanowić? – zauważył Marek Jakubowski, radny gminy Brochów.
Radni 14 głosami za, przy jednym nieobecnym w chwili głosowania, przyjęli deklarację woli wsparcia zakupu radiowozu. Jednak, jak zaznaczyli, zakup będzie możliwy dopiero na koniec roku. Z tym argumentem zgodził się inspektor Wójcik.
Dziękuje, że radni wyrazili wolę wsparcia nas w zakupie – dodał zastępca komendanta sochaczewskiej policji.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBez mycia i szycia
Następny artykułDwa medale Dragonek