Strona główna Kultura Festiwal w patriotycznym duchu

Festiwal w patriotycznym duchu

105
0
PODZIEL SIĘ
W Kramnicach Miejskich 4 marca odbył się finał piątej edycji Festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”, organizowanego w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W przesłuchaniach konkursowych było aż 114 uczestników. Wśród nagrodzonych najwięcej laurów zdobył Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie.
– To był wspaniały koncert, który ujawnił bardzo wiele talentów. Jury pracowicie spędziło czas i miało ogromnie trudne zadanie, by wybrać najlepszych. Dzieci i młodzież byli świetnie przygotowani i zaprezentowali się w tym trudnym dla nich repertuarze wspaniale. Choć wybraliśmy tylko część, to słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom festiwalu – przyznała Agata Kalińska, naczelnik wydziału sportu i organizacji pozarządowych, która przedstawiła werdykt jury konkursowego.
W pierwszym dniu festiwalu odbyły się przesłuchania uczestników. Trwały cały dzień. Jury działało w dwóch grupach – literackiej i muzycznej. Laureaci zdobyli nagrody w czterech kategoriach wiekowych – od najmłodszych do najstarszych.
Zaskoczeniem dla jurorów był dobór tekstów, jakie zaprezentowali młodzi wykonawcy. W większości dotyczyły one tematyki II Wojny Światowej oraz Powstania Warszawskiego. Trafiły się też teksty współczesne, odnoszące się do języka polskiego, wątków religijnych, w tym papieża Jana Pawła II i Czarnej Madonny. Prezentowane były też utwory z nurtu poezji śpiewanej. Jurorów zaskoczył bardzo wysoki poziom wykonania.
To były nie tylko bardzo wzruszające piosenki, ale wykonane perfekcyjnie. Niejeden dorosły artysta nie powstydziłby się takiego śpiewu – zauważył ktoś z publiczności.
W ten festiwal włożyliśmy ogromny wysiłek i wszystkie swoje umiejętności, jakie posiadamy. Dziewczęta dały z siebie wszystko, ale tylko część planu wykonaliśmy. Za rok będziemy jeszcze lepsi – powiedziała po konkursie Małgorzata Czubiel, instruktor, który przygotowywał ekipę z GOK w Iłowie. W każdej grupie dziewczęta zaznaczyły swój udział zdobywając albo nagrody lub wyróżnienia.
Najlepiej czuli poezję
W klasach I-III szkoły podstawowej pierwsze miejsce w recytacji zdobyła Lena Kopowicz z SP nr 3 w Sochaczewie. Przyznano dwa drugie miejsca – Mai Kozłowskiej z SP nr 7 w Sochaczewie i Wiktorii Jaworskiej z SP w Kurdwanowie. Natomiast trzecie zdobył Bartosz Szewczyk z SP w Nowej Suchej. Wyróżnienia przyznano Marcelowi Waszczukowi z SP nr 6 w Sochaczewie i Zuzannie Kujawie z SP w Kurdwanowie.
W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV-VI szkoły podstawowej) nie przyznano za recytację pierwszej nagrody. Drugie miejsce wywalczył Łukasz Targaszewski z SP w Nowej Suchej, a trzecie Oliwia Gozdek z SP nr 3 w Sochaczewie. Wyróżnienie otrzymał Przemysław Tylkowski z SP nr 3 w Sochaczewie.
Również w kategorii trzeciej, młodzieży klas VII i gimnazjalnych nie było pierwszej nagrody za recytację. Za to jury przyznało dwie drugie nagrody. Otrzymali je Damian Kubiak i Kacper Janiak z SP w Rybnie za swoje bardzo emocjonalne recytacje. Trzecie miejsce wywalczył Mateusz Targaszewski z SP w Nowej Suchej. Wyróżnienia zdobyli – Milena Biszczanik z SP nr r w Sochaczewie oraz Oskar Rzeźny z SP w Rybnie.
W ostatniej grupie wiekowej – szkoły średnie i dorośli najlepiej zaprezentowała się Natalia Sołdaczuk z ZSO im F. Chopina z Sochaczewa. Na drugim jej koleżanka z tej samej szkoły Daria Łada, a na trzecim Marta Marciniak z Prywatnego Liceum Sióstr Niepokalanej z Szymanowie. Wyróżnienia przypadły Elizie Olejniczak z ZSRCKU oraz Oliwii Włodarskiej z ZSCKP, obie sochaczewianki.
Na patriotyczną nutę
Wśród śpiewających utwory patriotyczne w pierwszej grupie wiekowej królowały iłowianki z GOK. Zdobyły pierwsze miejsce – Zuzanna Sikora, Zuzanna i Julia Wiedyńskie, Julia Błaszczak, Marysia Grzegorek oraz wyróżnienie – Julia Papierowska, Julia Wilczyńska, Wiktoria Łęcka oraz Maja Siekiera. Drugie miejsce przypadło Marcelinie Stasiak.
W drugie grupie najlepszy był Bartosz Ciura z SP nr 3. Drugie miejsce przypadło siostrom Kamili i Marcie Łukaszewicz z SP nr 4, a dwa trzecie – Alicji Krasuckiej z SP nr 4 i Sandrze Łęckiej z GOK w Iłowie. Jury przyznało też trzy wyróżnienia – Aleksandrze Jastrzębskiej z Placówki Szkolno-Wychowawczej w Giżycach, Magdalenie Cichosz z GOK w Iłowie oraz Michalinie Gosik i Oliwii Gozdek z SP nr 3.
W trzeciej kategorii wiekowej najlepiej śpiewała Karolina Jędrzejewska z SP nr 1 i Maria Stasiak z SP nr 6. Na drugie miejsce jury wybrało Zuzannę Gołąb z SP w Teresinie, a na trzecim Marię Fornalską z Gimnazjum w Sochaczewie. Wyróżnienie przypadło Natalii Kuźmińskiej, Ewelinie Kuźmińskiej oraz Natalii Modrzejewskiej z GOK w Iłowie.
Wśród najstarszych bezkonkurencyjna była Weronika Migda z ZS im J. Iwaszkiewicza. Jury przyznało dwa drugie miejsca Julii Woźnickiej z akompaniatorką Aleksandrą Adamczyk z ZSO im. F. Chopina oraz Annie Tomaszewskiej z GOK w Iłowie. Natomiast trzecie Natalii Cichockiej z GOK w Iłowie.
Jury konkursowe postanowiło w tym roku przyznać Grand Prix Burmistrza Miasta Sochaczewa Ewie Rejman z SP nr 4 za wykonanie piosenki „Taki kraj”.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak