Strona główna Porady prawne Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości

212
0
PODZIEL SIĘ
Moja siostra jest właścicielką mieszkania. Ma też dom, w którym mieszka. 20 lat temu siostra pozwoliła mi zamieszkać w swoim mieszkaniu. Musiałam je wyremontować i przez cały ten czas płaciłam czynsz i opłaty za prąd. Teraz siostra każe mi opuścić mieszkanie. Czy mogę je zasiedzieć?
Marta S.
Na wstępie należy ustalić, za jakiego posiadacza można Panią uznać. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika jednak, iż zajmowała Pani mieszkanie za zgodą siostry. Wydaje się więc, że nie można byłoby uznać Pani za posiadacza samoistnego, gdyż stosunek prawny łączący Panie, potraktować należałoby, jak umowę użyczenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Z powyższego wynika, iż jeżeli siostra użyczyła Pani mieszkanie, to nie można uznać Pani za posiadacza samoistnego, a tym samym nie może Pani zasiedzieć nieruchomości.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 ze zm.).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
radca prawny, kom.500-020-048
fot. Pixabay