Strona główna Młodzieszyn Zawalczyli o fundusze na kulturę

Zawalczyli o fundusze na kulturę

762
0
PODZIEL SIĘ
Wśród 145 wniosków zgłoszonych do programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2018”, Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie znalazł się w grupie 50 najwyżej ocenionych placówek. Projekt „Młodzieszyńskie inicjatywy lokalne” ulokowany został na 27. pozycji i otrzyma finansowe wsparcie.
Organizatorem naboru wniosków najbardziej aktywnych domów kultury jest Narodowe Centrum Kultury, które realizuje swe działania zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury oraz wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.
Celem programu pilotowanego przez NCK jest przede wszystkim integrowanie i angażowanie społeczności lokalnej w działania instytucji kultury. Pierwszy etap projektu to diagnoza potrzeb przeprowadzona przez socjologa. Daje to możliwości wyłonienia aktywnej grupy ludzi o ciekawych i ambitnych pomysłach. Program nie tylko ma aktywizować społeczność lokalną do twórczej pracy, ale też zachęcać mieszkańców gminy do uczestniczenia w imprezach organizowanych przez liderów lokalnych. Głównym zadaniem konkursu inicjatyw lokalnych jest wyłonienie od 3 do 7 najciekawszych propozycji, które otrzymają dofinansowane na przeprowadzone zadania. To spore wyzwanie dla tak niedużej, gminnej placówki jak Młodzieszyn. Jednak z drugiej strony sukces daje szansę na realizację wielu ciekawych inicjatyw i pomysłów, na które w normalnych warunkach finansowania z budżetu gminy nie zawsze byłoby stać małą placówkę kultury.
Małgorzata Hetman, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie ma nadzieję, że znajdą się chętni na realizację swoich pomysłów na działania kulturalne w gminie. Inicjatyw lokalnych w Młodzieszynie i jak choćby w pobliskiej Adamowej Górze nie brakuje.
BN