Zapłać mandat kartą

Od początku lutego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zostali wyposażeni w terminale płatnicze. Dzięki czemu możemy od razu na miejscu zapłacić za mandat przy użyciu karty płatniczej.
Każdy kierowca, któremu zdarzyło się złamać przepisy ruchu drogowego, wie, że płacenie mandatu nie należy do najprzyjemniejszych czynności.
Od 1 lutego, także nie należy to do przyjemności, ale wykonanie tej czynności jest dużo łatwiejsze. Nie tylko dla sprawców, ale i dla policjantów, którzy mandaty wypisują. A tych, według przekazanych nam danym przez Agnieszkę Dzik, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, w ubiegłym roku policjanci z sochaczewskiej drogówki wystawili 7100 .
Radiowóz jak taksówka
Do tej pory policjanci nakładający mandat karny na kierowcę, który dopuścił się wykroczenia drogowego, wręczali stosowne druki. Z tymi należało udać się na pocztę lub do banku. Za mandat można było zapłacić także przez Internet.
Pół biedy, kiedy mandat był wystawiany polskim kierowcom. Sprawa komplikowała się natomiast w przypadku cudzoziemców. W takiej sytuacji mandat musi być zapłacony od razu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mandat gotówką u policjanta może zapłacić wyłącznie osoba czasowo przebywająca na terytorium Polski, lub niemająca stałego miejsca zamieszkania, albo pobytu. Tymczasem w wielu przypadkach obcokrajowcy nie posiadają przy sobie polskiej waluty w wystarczającej ilości do zapłacenia kary. To powodowało, że radiowozy były wykorzystywane jak taksówki i policjanci musieli wozić kierowców do bankomatów, lub kantorów wymiany walut. Teraz nie będzie to już konieczne, ponieważ przyłapany na łamaniu przepisów drogowych cudzoziemiec, podobnie jak i nasi kierowcy, ma możliwość zapłacenia mandatu kartą.
Nie ma chętnych
Jak poinformowała nas Agnieszka Dzik, obecnie sochaczewska drogówka posiada cztery terminale płatnicze. W najbliższych miesiącach ich liczba ma się zwiększyć.
Dzięki terminalom płatniczym każdy, kto zostanie ukarany mandatem karnym, będzie mógł go zapłacić na miejscu. Nie jest to obowiązek, ale policjanci będą informowali kierowców o takiej możliwości. Zapłata odbywa się tak samo, jak przy dokonywaniu zakupów. Kierowca dysponujący kartą lub telefonem z możliwością płacenia, przykłada kartę lub telefon do terminala, i po wpisaniu PIN dokonuje płatności. Dowodem na zapłacenie mandatu jest potwierdzenie, które zostanie wydrukowane przez terminal – wyjaśnia Agnieszka Dzik. Dodaje, że osoby, które nie posiadają kart płatniczych ani telefonów z możliwością płacenia, mogą nadal korzystać z dotychczasowych form płatności.
Okazuje się, że nowa forma płatności jeszcze nie przypadła do gustu kierowcom zatrzymanym w ubiegłym tygodniu przez sochaczewską drogówkę. Jak wynika z informacji przekazanych nam przez Agnieszkę Dzik, do soboty 3 lutego, żaden z kierowców, który został ukarany mandatem na terenie powiatu sochaczewskiego, nie skorzystał z tej formy płatności.
Jerzy Szostak
Fot. Policja

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz