Strona główna Chodaków Wybudują chodnik na moście

Wybudują chodnik na moście

821
0
PODZIEL SIĘ
Od lat mieszkańcy Chodakowa i Żukowa zasypują lokalne władze prośbami o wyremontowanie przeprawy przez Bzurę w ciągu ulicy Mostowej. Nie chodzi tylko o pomalowanie zniszczonych i skorodowanych barierek czy wymianę nawierzchni. Mieszkańcy domagają się wybudowania na przeprawie chodnika, ponieważ obecnie piesi muszą przechodzić przez most skrajem jezdni.
W posiadaniu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie jest kilkaset przepustów drogowych oraz kilka mostów. W tym most na Utracie w ciągu ulicy Młynarskiej oraz mosty na Bzurze w Kozłowie Biskupim i w Kozłowie Szlacheckim. Do powiatu, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, należy również most na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej.
I właśnie jego stan, a dokładnie brak pewnych elementów, wzbudza coraz większe zniecierpliwienie mieszkańców Chodakowa i Żukowa. Chodzi o brak chodnika, dzięki któremu można byłoby bezpiecznie przejść przez przeprawę. Jego brak powoduje, że mieszkańcy muszą iść po jezdni, aby przejść przez most. Tylko sporemu szczęściu można zawdzięczać, że przy tak dużym natężeniu ruchu nie doszło tam jeszcze do żadnego śmiertelnego wypadku.
Kilkanaście lat temu na moście był chodnik. Został on jednak zlikwidowany podczas remontu przeprawy. A remont zrobiono, gdyż mostowi groziło zawalenie, ze względu na duży ruch samochodów ciężarowych. Most miał zbyt małą nośność, aby mogły przez niego przejeżdżać jednocześnie dwa tiry. Aby nie dopuścić do uszkodzenia przeprawy, zdecydowano się na zwężenie jezdni, usuwając belki nośne, na których znajdował się chodnik. Dodajmy, że w tamtym czasie most należał jeszcze do miejskiego samorządu, który planował wybudowanie obok mostu kładki dla pieszych. Nic jednak z tego nie wyszło, ponieważ z chwilą utworzenia powiatów most oraz dochodzące do niego drogi przeszły na własność powiatu sochaczewskiego. Ten jednak miał inne problemy komunikacyjne do rozwiązania, chociażby te z grożącymi katastrofą budowlaną mostami na Bzurze w Kozłowie Biskupim i Szlacheckim, czy rozpadającą się przeprawą na Utracie w ciągu ulicy Młynarskiej. To z kolei spowodowało, że przeprawa na Mostowej musiała czekać na lepsze czasy.
Te miały nadejść kilka lat temu, gdy poprzednie władze powiatu złożyły wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o przyznanie środków na remont mostu. Wniosek nie znalazł jednak uznania w oczach ministerialnych urzędników. W związku z tym plany starostwa, dotyczące remontu przeprawy, jak i przebudowy dochodzących do niej ulic, ograniczyły się jedynie do modernizacji zniszczonej ulicy Brukowej, gdzie wymieniono nawierzchnię i wybudowano chodnik. A ten kończy się przed mostem i dalej piesi muszą przechodzić przez przeprawę skrajem jezdni, uważając, aby nie zostać potrąconymi przez jadące samochody.
Ale już wkrótce to się zmieni. Otóż na najbliższą sesję Rady Miejskiej trafił projekt uchwały dotyczący przekazania Starostwu Powiatowemu przez miasto kwoty 50 tysięcy złotych. Środki mają stanowić wkład miejskiego samorządu w opracowanie dokumentacji technicznej planowanego przez powiat remontu przeprawy na Mostowej.
Plan zakłada miedzy innymi wybudowanie ciągów pieszych oraz remont konstrukcji przeprawy. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli władz powiatu, które liczą na przyznanie środków zewnętrznych na realizację inwestycji, prace związane z przebudową przeprawy rozpoczęłyby się i zakończyły prawdopodobnie w 2019 roku.
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego