Strona główna Sochaczew miasto Wielki powrót nad Bzurę

Wielki powrót nad Bzurę

853
0
PODZIEL SIĘ
Już w połowie miesiąca, a dokładnie 15 lutego, powinniśmy poznać ewentualnego wykonawcę największej tegorocznej inwestycji miejskiego samorządu. Chodzi o drugi etap zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego, w tym budowy nowej przystani, amfiteatru oraz rewitalizację parku Chopina.
W ubiegłym tygodniu potwierdziły się nasze informacje, że miasto ze względów organizacyjnych zdecyduje się na wyłonienie jednego wykonawcy dla trzech zaplanowanych inwestycji: budowy nowego amfiteatru, rewitalizacji parku Chopina i zagospodarowania terenów nad Bzurą.
Prace mają być zakończone nie później niż do 30 września 2019 roku. Z tym, że – jak znaczono w specyfikacji przetargu – okres ten podzielono na trzy etapy inwestycyjne. W przypadku rewitalizacji parku termin zakończenia prac wyznaczono na 31 lipca 2018 roku. Do tego czasu wykonawca będzie musiał dokonać rozbiórki istniejącego w parku szaletu i w jego miejscu postawić kontenerową toaletę, która ma stanowić integralną część nowego przystanku autobusowego. Przebudowane zostanie również parkowe oświetlenie oraz istniejące w nim alejki. Do tego dojdzie budowa ścieżki rowerowej i rewitalizacja pomnika Fryderyka Chopina. Przebudowane zostaną również schody, którymi będzie można zejść do nowego amfiteatru, mijając po drodze instalację przestrzenną, która powstanie w miejscu zburzonej przez Niemców synagogi. W parku pojawią się także nowe ławki oraz kosze na śmieci, a istniejący drzewostan zostanie poddany zabiegom pielęgnacyjnym i uzupełniony o nowe nasadzenia.
Koniec toru
Ale nie tylko park w tym roku zmieni swoje oblicze. Do końca maja powinna powstać ścieżka spacerowa wzdłuż skarpy oraz wiaty piknikowe. Harmonogram prac zorganizowano tak, aby nie zakłócić funkcjonowania plaży miejskiej. Co oznacza, że będzie z niej można korzystać do końca sierpnia. Potem plaża zostanie zamknięta do 31 maja 2019 roku. W tym czasie planowana jest budowa nowej przystani kajakowej.
Natomiast w tym roku, a dokładnie do końca grudnia, powinna zostać przebudowana ulica Podzamcze, na końcu której – tuż nad rzeką – stanie pomnik poświęcony poległym w obronie Sochaczewa. Jednocześnie będą trwały prace związane z likwidacją istniejącego toru motocrossowego i jego zagospodarowaniem. W planie jest wycinka chorych drzew, wykonanie ścieżek pieszo – rowerowych oraz budowa oświetlenia i systemu kamer miejskiego monitoringu. Powstaną także nadrzeczne bulwary, wzdłuż których zostaną wykonanie stanowiska dla wędkarzy. Całość uzupełni mała architektura: ławki i kosze na śmieci. Zagospodarowanie terenu byłego toru motocrossowego potrwa do końca września 2019 roku.
Z widokiem na zamek
Jednocześnie w tym samym czasie rozpocznie się budowa nowego amfiteatru, który ma być oddany do użytku 1 września 2019 roku. Jak już informowaliśmy, obiekt, który będzie miał 894 miejsca siedzące i około 2 tysięcy stojących, zostanie wpisany w otoczenie zamku poprzez półkolisty kształt i samą scenę, która będzie otwarta na wzgórze zamkowe. Sam budynek, o powierzchni 413 m kw. i długości 141 metrów, będzie składał się z trzech części: sceny o wysokości 5 metrów, po której obydwu bokach znajdą się garderoby, toalety – oraz pomieszczeń gospodarczo-magazynowych.
Wszystkie części budynku amfiteatru zostaną przykryte wspólnym dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ścieżki rowerowej. Będzie zaczynała się w parku przy ulicy Traugutta, a kończyła przy ulicy Podzamcze.
Jerzy Szostak
Fot.: UM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTaneczna dzikość serca
Następny artykułWyrównają ulice