Strona główna Młodzieszyn Ścieżka bawi i uczy

Ścieżka bawi i uczy

710
0
PODZIEL SIĘ
W naszej gminie staramy się nie stracić okazji na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na działania inwestycyjne, infrastrukturalne, kulturalne czy edukacyjne.
Tak było i tym razem. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w marcu minionego roku, ogłosił nabór wniosków w ramach zadania pn. „Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej”.
Tak powstał pomysł na przygotowanie wniosku dotyczącego budowy bazy edukacyjno-ekologicznej (ornitologicznej) na terenie Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie. Wartość inwestycji wyniosła 110 745,53 złotych, z czego 99 745,53 złotych, to dotacja z WFOŚiGW. Szkoła wzbogaciła swoją bazę dydaktyczną o terenową infrastrukturę służącą edukacji przyrodniczej.
W ramach projektu zagospodarowano plac, sadząc łącznie ponad 600 sztuk krzewów, bylin i drzew. Zainstalowano 14 różnych gier edukacyjnych. Jest wśród nich „Ptasie mieszkania” – poglądowe budki lęgowe z opisem poszczególnych mieszkańców budek. Jest tabliczka, na której zamieszczono informację, jak samemu przygotować taką budkę. Gra edukacyjna „Rok w lesie”, to panel edukacyjny, który opowiada o charakterystycznych wydarzeniach w „ptasich życiorysach”, mających miejsce w skali roku. „Ptasie pary”, gra, która przybliża zagadnienie, jakim jest dymorfizm płciowy w świecie ptaków na przykładzie kaczki, kury czy leśnych ptaków. Są też gry edukacyjne zespołowe dla 4-5 uczestników jednocześnie. Jest nią gra „Jaki to ptak?”.
Nasza ścieżka edukacyjna, oddana do zabawy przed okresem zimowym, cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim dzieci i młodzieży naszej okolicy, ale jesteśmy pewni, że odwiedzą ją uczniowie z sąsiednich gmin, aby się zabawić na świeżym powietrzu w jakże inną grę od komputerowej, która zaowocuje lepszą oceną na lekcji przyrody.
Ścieżka jest atrakcją dla całych rodzin, bo każdy znajdzie grę dla siebie. Serdecznie zapraszamy do młodzieszyńskiej „bazy ornitologicznej” na terenie Szkoły Podstawowej im. Gen. Stanisława Grzmota Skotnickiego.
UG Mlodzieszyn