Strona główna Sochaczew gmina Rodzinne śpiewanie kolęd

Rodzinne śpiewanie kolęd

634
0
PODZIEL SIĘ
Pod hasłem „Wesoło śpiewajmy, chwałę Bogu dajmy!” odbył się pierwszy gminny konkurs na rodzinne kolędowanie. Zorganizowała go filia Biblioteki Publicznej gminy Sochaczew w Wymysłowie. Do współpracy włączyła się parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach.
To była pierwsza tego typu impreza w naszej gminie. Cieszy nas zaangażowanie pracowników biblioteki w jej organizację i możliwość pokazania się rodzinom na wspólnym śpiewaniu. Nikt nie przypuszczał, że zgłosi się aż tylu chętnych. To było wspaniałe przeżycie i piękna, wzruszająca impreza – mówi Elżbieta Kowalczyk, sekretarz gminy Sochaczew, która wręczała najlepszym wykonawcom nagrody ufundowane przez Mirosława Orlińskiego, wójta gminy Sochaczew.
Rodzinnie przy szopce
Występy śpiewających rodzin odbyły się w kościele w Pilawicach. Na tę okazję udostępnił jej wnętrza ks. proboszcz Marcin Rutkowski.
Wybór najlepszej rodziny był bardzo trudnym zadaniem, gdyż wszyscy postarali się zaprezentować jak najlepiej.
W ocenie jurorów bezkonkurencyjna była jednak rodzina Adamczyków. Wykonała ona piękną kolędę „Mario, czy już wiesz”. Drugie miejsce wyśpiewały wspólnie rodziny Gmurków i Piechuckich, prezentując pastorałkę „Świeć gwiazdeczko, świeć”. Jako trzecią wyróżniono rodzinę Madejów, którzy śpiewali kolędę „Gdy śliczna panna”.
Choć zwycięskie miejsca były tylko trzy, to jednak nie zapomniano o wszystkich wykonawcach. Każda ze startujących w konkursie rodzin otrzymała pamiątkowe dyplomy i wyróżnienia w postaci książek.
Konkurs poprowadziła Katarzyna Sobczak, kustosz z Filii Biblioteki Publicznej.
Rodzinny charakter
 Konkurs ten miał bardzo ciepły i rodzinny charakter, co jak podkreślali widzowie i uczestnicy tej imprezy było zasługa organizatorów. Rodziny, choć z zapałem rywalizowały, to jednak był to konkurs śpiewania z sercem i pasją. Bardzo wiele pracy w organizację konkursu włożyli – Anna Żakowska radna gminy Sochaczew, Igor Drużyński – pilawicki organista, który zadbał o wspaniałą oprawę muzyczną konkursu.
Poza śpiewającymi rodzinami pojawiły się „Pilawickie Jarzębiny” oraz schola parafialna, prowadzona przez nich. Zespoły te poza konkursem uświetniły gminne kolędowanie, prezentując znane i mniej znane kolędy w przerwie obrad jurorów.
Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali się z jak najlepszej strony. Swoim śpiewem, pomysłami scenicznymi, a przede wszystkim swoją obecnością pokazali, jak ważne jest wspólne kolędowanie i bycie razem w rodzinach – zauważył jeden ze słuchaczy koncertu, zachwycając się przygotowaniem i zaprezentowanym repertuarem.
Na koniec wszyscy uczestnicy pierwszego gminnego konkursu w Pilawicach wspólnie odśpiewali kolędy.
Liczymy na to, że ta cenna inicjatywa będzie kontynuowana w przyszłych latach. I coraz więcej rodzin pokaże się nam na wspólnym śpiewaniu. Ze swej strony zapewniamy uczestnikom atrakcyjne nagrody – zapewnił Mirosław Orliński
Bogumiła Nowak
 UG Sochaczew