Policjanci uratowali kobietę

Dzięki współpracy policjantów z komend powiatowych Sochaczewa i Kętrzyna (województwo warmińsko-mazurskie), udało się uratować życie 38-letniej sochaczewianki. Kobieta usiłowała popełnić samobójstwo. Ratunek przyszedł w ostatniej chwili.
Tylko wspólnej i szybkiej akcji policjantów kobieta ta zawdzięcza życie. W wyścigu o jej życie liczyły się dosłownie sekundy. Niewiele brakowało, aby sprawa skończyła się tragedią. Policjanci odcięli ją w ostatniej chwili i przekazali załodze karetki pogotowia. Kobieta żyje i odzyskała przytomność – mówi Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Życie najważniejsze
W tym roku była to pierwsza próba samobójcza. Rocznie na terenie powiatu zdarza się kilka usiłowań popełnienia samobójstw. Części z nich udaje się zapobiec. Wszystko zależy od szybkiej akcji policji.
W przypadku informacji, że jakaś osoba chce popełnić samobójstwo, uruchamiane są wszelkie procedury mające na celu rozwiązanie sprawy. Ważna jest, jak w tym przypadku, współpraca nie tylko jednostek krajowych, ale gdy dochodzi do prób samobójstwa za granicą, również w innych krajach.
– Priorytetem jest ratowanie życia ludzkiego za wszelką cenę. To jest najważniejsze w akcjach ratowania osób, które grożą popełnieniem samobójstwa – dodaje Agnieszka Dzik.
Uciekła z domu
Przypadek 38-letniej sochaczewianki nie był łatwy. W czwartek, 8 lutego, do sochaczewskiej komendy policji zgłosił się 29-letni partner kobiety. Był bardzo zaniepokojony tym, że jego przyjaciółka nie wróciła do domu i wyjechała w niewiadomym dla niego kierunku. Kobieta zadzwoniła do niego. Jednak 29-latek był zaniepokojony rozmową, jaką odbył ze swą partnerką i jej emocjonalnym stanem. Choć nie powiedziała tego swemu mężczyźnie wprost, wiele wskazywało na to, że chce popełnić samobójstwo.
W rozmowie z kobietą, policji udało się ustalić, że przebywa w jednym z hoteli na terenie Kętrzyna. Mimo usilnego przekonywania kobiety, aby uspokoiła się, cały czas istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie chciała targnąć się na swoje życie.
Sochaczewska komenda policji natychmiast skontaktowała się z policjantami z Kętrzyna. Ci błyskawicznie ustalili, w jakim hotelu przebywa sochaczewianka. Wkroczyli do hotelu w ostatniej chwili, odcinając kobietę z troczka, na którym się powiesiła. Policjanci udzielili też desperatce pierwszej pomocy. Nieprzytomną, w ciężkim stanie przekazali załodze karetki pogotowia.
38-latce już nic w tej chwili nie zagraża. Przebywa nadal pod opieką lekarzy.
Wybierają śmierć
Ilość przypadków samobójstw według ostatnich statystyk rośnie z roku na rok. W ostatnich latach notowano w Polsce średnio około 5 tysięcy samobójstw w ciągu roku. Najczęstszymi ich przyczynami są stresy, odrzucenie oraz brak pracy.
Zdaniem psychiatrów samobójstwo określane jest jako odwrócone zabójstwo, gdyż agresja następuje nie przeciwko otoczeniu, ale przeciwko sobie samemu. W wielu przypadkach samobójstwa spowodowane są czynnikami wynikającymi z choroby psychicznej, myśli depresyjnych o podłożu samobójczym, fantazji na ten temat (co trafia się szczególnie w młodszym wieku), a także cierpienia spowodowanego chorobą. Jednak w 80-procentach przyczyną samobójstwa są zaburzenia depresyjne spowodowane odrzuceniem, konfliktami rodzinnymi oraz zaniżoną samooceną.
Co było powodem targnięcia się na życie sochaczewianki? W tej chwili nie wiadomo. Dobrze jednak, że najbliższa jej osoba, jej partner wykazał się odpowiedzialnością i czujnością, powiadamiając o swych obawach policję. Ta natomiast, dzięki błyskawicznej akcji zdołała zapobiec tragedii. W wielu przypadkach jednak osoby, które wybrały śmierć, nie mają tyle szczęścia.
Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz