Strona główna Teresin Połączył ich Ojciec Kolbe

Połączył ich Ojciec Kolbe

754
0
PODZIEL SIĘ

W 77. rocznicę aresztowania o. Maksymiliana Kolbego odbył się w Niepokalanowie XVI Zjazd Delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe. To wspólne spotkanie przedstawicieli władz Oświęcimia, Pabianic, Zduńskiej Woli i Teresina, miejsc związanych z życiem i działalnością twórcy Niepokalanowa i Rycerstwa Niepokalanej.

Zjazd rozpoczął się w sobotę 17 lutego od części roboczej. Uczestniczyli w nim m.in. Piotr Niedźwiedzki – prezydent Zduńskiej Woli i przewodniczący Związku Kolbiańskiego, Grzegorz Mackiewicz – prezydent Pabianic, Marek Tarnowski – naczelnik Wydziału Promocji Miasta Oświęcim oraz gospodarze, czyli wójt gminy Teresin Marek Olechowski, jego zastępca Marek Jaworski, Bogdan Linard – przewodniczący Rady Gminy Teresin oraz radny Zbigniew Biederka.

Przyznano nagrody

Podczas kilkugodzinnych obrad omówiono wiele spraw bieżących, jak również tych dotyczących najbliższej przyszłości. Zebrani zapoznali się ze sprawozdaniem komisji mandatowej, zarząd Związku podjął uchwały w sprawie przyznania nagród maksymilianowskich. Nadawane są one jako specjalne uhonorowanie osób lub instytucji, wykazujących ofiarne zaangażowanie w dziele popularyzacji dokonań św. Maksymiliana. Jednogłośną decyzją postanowiono, że w tym roku powędrują one do s. Leticji Skury z Szymanowa i o. Jacka Staszewskiego z Niepokalanowa. Oboje nagrody odebrali podczas uroczystej gali, która odbyła się w niedzielę 18 lutego w sali św. Bonawentury.

W obchodzonym jubileuszowym roku stulecia niepodległości Polski jesteśmy pełni uznania dla podtrzymywania tradycji patriotycznych uosobionych w chlubnej historii Ułanów Jazłowieckich. Dziękujemy za ofiarne zaangażowanie w dziele wychowania młodego pokolenia i kształtowanie miłości do naszej Ojczyzny – zwracał się do s. Leticji, przełożonej Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Szymanowie, wójt Olechowski, wręczając to szczególne wyróżnienie.

Pragniemy w ten wyjątkowy sposób uhonorować posługę Sióstr Niepokalanek na wzór misyjnego życia „Patrona naszych trudnych czasów – dodał Piotr Niedźwiedzki, przewodniczący Związku.

Dużą radość delegatom sprawiło również uhonorowanie o. Staszewskiego, franciszkanina, rzecznika prasowego Klasztoru w Niepokalanowie i jednocześnie osoby zaangażowanej w organizację Międzynarodowego Festiwalu Filmów o charakterze katolickim.

Dziękujemy za wieloletnią współpracę i duchowe wsparcie dla Związku Gmin Kolbiańskich. Doceniamy profesjonalizm oraz stanowczy głos w obronie dobrego, współczesnego katolickiego filmu – mówili delegaci, wręczając duchownemu zasłużoną nagrodę.

Koncert dla Niepokalanej

Zanim członkowie Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe uroczyście podsumowali szesnastą edycję Zjazdu podczas gali w niepokalanowskiej sali św. Bonawentury, wzięli udział we Mszy św. w Bazylice Mniejszej. Nabożeństwu przewodniczył o. Mirosław Adaszkiewicz. Wśród licznie zgromadzonych wiernych były też poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół oraz przedstawicieli środowisk kolbiańskich z terenu gminy, nie zabrakło kpt. Henryka Kucharskiego, Honorowego Obywatela Gminy Teresin.

Po Mszy św. poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana, a zaraz potem wszyscy zostali zaproszeni do sali św. Bonawentury.

Poza wspomnianym już podsumowaniem Zjazdu i wręczeniem wyróżnień, odbył się spektakl muzyczno-wokalny „Oratorium o Niepokalanej” przygotowany pod kierunkiem   o. Andrzeja Sąsiadka i w wykonaniu artystów z nieformalnej grupy „Miriam i Przyjaciele”. Spektakl zakończył się owacją na stojąco. To niezaprzeczalny fakt, że tak wspaniałego koncertu ku czci Matki Niepokalanej, na tak wysokim poziomie, z pewnością nie powstydziłyby się największe sceny muzyczne w kraju, jak i za granicą. Ręce same składały się do oklasków, a koncert był niesamowitym duchowym przeżyciem, zaś muzyka autorstwa o. Grzegorza Kwietnia, w aranżacji Adama Misiaka i Marty Guzik, zasługuje na najwyższe oceny.

Warto też dodać, że tego dnia w tej samej niepokalanowskiej sali kinowo-teatralnej o godzinie 14.00 miała miejsce projekcja filmu „Proroctwo”, ukazującego rolę,   jaką Chrystus wyznaczył dla Polski. Natomiast dzień wcześniej, w sobotę, gdy dokładnie minęła kolejna rocznica aresztowania św. Maksymiliana, sprawowana była Msza św. W celi, skąd został zabrany na Pawiak, odbyły się modlitwy z uczczeniem jego relikwii. Cela była dostępna dla pielgrzymów i zwiedzających przez całą sobotę.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk