Strona główna Wyszogród Nowe etapy w muzeum

Nowe etapy w muzeum

592
0
PODZIEL SIĘ
W 2015 roku Muzeum w Wyszogrodzie zostało wpisane do Wykazu Muzeów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyjęło wtedy nazwę Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Od 1 stycznia tego roku jest oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Natomiast 26 stycznia w Wyszogrodzie podpisana została umowa w sprawie zasad współfinansowania Muzeum Wisły przez gminę Wyszogród oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku.
– Na połączeniu zyskają nie tylko te dwie placówki, ale też turyści tłumnie odwiedzający Wyszogród. Tym samym zbiory wyszogrodzkie zyskają jeszcze większą szansę na ekspozycję. Muzeum cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Sądzę, że to dobry rok dla tej placówki – stwierdził przed podpisaniem umowy o zasadach finansowania Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego.
 Siła w darach
– W dalszym ciągu zachęcamy regionalistów do współpracy, a mieszkańców do wyszukiwania bądź przekazywania, jeśli nie na stałe, to w depozyt cennego świadectwa minionej przeszłości. Muzeum, podobnie jak inne placówki tego typu, opiera się na przekazywanych mu pamiątkach. Muzeum będzie ciekawym miejscem dla turystów odwiedzających nasze województwo. Jego rozwój wzbogaci kulturowo zachodnie Mazowsze – dodał marszałek województwa.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego w Płocku, jak również władze Wyszogrodu.
Muzeum nasze kształtowało się przez lata, aż do obecnego stanu. Dziękuję za podpisanie uchwał, które doprowadziły do obecnej sytuacji – podkreślił Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu.
Podczas spotkania wielokrotnie wspomniano też o tym, że trzeba stawiać na kulturę. O czym się bardzo często zapomina.
Dobra decyzja
Produkt turystyczny, jakim jest właśnie muzeum, jest produktem kulturowym, a dziedzictwo narodowe jest bardzo ważne. Wisła odegrała wielką rolę w rozwoju ziem polskich. Wzdłuż niej powstawały liczne miasta, grody, które dynamicznie się rozwijały. Wodą spławiano towary takie jak zboża, drewno, sól i wyroby rzemieślnicze. Rzeka miała nie tylko znaczenie obronne, transportowe czy gospodarcze, ale również kulturalne – dodał w dyskusji Mariusz Bieniek, starosta płocki.
– Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło do podpisania takiej umowy między naszymi placówkami muzealnymi, i że ta współpraca zaczyna już przynosić pierwsze efekty obu stronom – powiedział natomiast Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Współpraca od początku roku jest bardzo dynamiczna. Jak wspomniał w rozmowie z Expressem Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, rozpoczęła się już wytężona praca muzealników nad konserwacją wyszogrodzkich nabytków.
Wymiana rozwija się
 – Pracownicy merytoryczni z Płocka bywają u nas prawie co tydzień. Zobowiązali się do wsparcia przy konserwacji naszych zbiorów. Do tej pory tę pracę wykonywałem sam. Teraz będzie nie tylko lżej, ale i szybciej uda się interesujące obiekty pokazać zwiedzającym. Z kolei muzealnicy z Płocka zdobywają doświadczenie w pracy. Marzy mi się, aby muzeum w Wyszogrodzie stało się większą i bardziej znaną placówką ­– powiedział dyrektor Leszczyński.
W inauguracji uczestniczyli też przedstawiciele Stowarzyszenia Sakwa z Poznania, którego największym wkładem jak dotąd było wyciągnięcie ze starorzecza Wisły koło Kamionu bombowca PE 2 z II Wojny Światowej, zestrzelonego w czasie ofensywy styczniowej w 1945 roku.
Uroczyste podpisanie umowy przez burmistrza Jana Boszko i dyrektora Leonarda Sobieraja było okazją do pokazania jednego z najcenniejszych nabytków Muzeum w Wyszogrodzie – zakupionego ostatnio albumu fotografii pruskiego oficera z okresu I Wojny Światowej.
Bogumiła Nowak
Fot. mazovia.pl