Strona główna Żelazowa Wola Muzeum otwarte dla każdego

Muzeum otwarte dla każdego

517
0
PODZIEL SIĘ
W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli cyklicznie organizowane są zajęcia dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Muzeum bez barier”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 lutego i będą to warsztaty na temat improwizacji na motywach chopinowskich.
Młodym uczestnikom spotkania przybliżona zostanie postać Fryderyka Chopina, który był nie tylko wybitnym kompozytorem i wirtuozem, ale również improwizatorem. Często w gronie przyjaciół układał na żywo muzykę do utworów poetyckich, opracowywał i rozwijał motywy z pieśni i tańców ludowych, tworzył oryginalne improwizacje.
W czasie warsztatów uczestnicy nauczą się śpiewać tradycyjne pieśni, m.in. „Oj chmielu, chmielu” oraz „Laura i Filon”. Poznają też rytmy mazurkowe Chopina. Następnie indywidualnie lub w małych grupach będą próbować stworzyć własne improwizacje.
Program ten przygotowany jest dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności intelektualnej. Zajęcia są bezpłatne, ale wcześniej trzeba się zgłosić, bo ilość miejsc jest ograniczona. W pierwszej grupie zajęcia będą od 10.00 do 11.00, a w drugiej od 11.15 do 12.15. Zapisy mailowe: mkazur@nifc.pl lub tel.: (48) 664 413 511.
Kolejne spotkania, to Chopinoteka – Warsztaty słuchania. Od Bacha do Chopina. Preludia, które ruszają 21 lutego. Spotkania te przewidziane są jako cykl spotkań z muzyką. Każda odsłona Chopinoteki jest poświęcona innemu gatunkowi muzycznemu. Tym razem będą to preludia. Uczniowie wysłuchają wybranych utworów, oraz zajmą się ich analizą pod kątem nastroju, ekspresji, tempa i melodyki. Warsztaty te są dedykowane dla szkół podstawowych oraz szkół muzycznych I stopnia. Ostatnim lutowym wydarzeniem dla pasjonatów sztuki będzie spotkanie z architekturą „Krajobraz zwierciadłem epoki”. Młodzież pozna historię architektury krajobrazu – od ogrodów krajobrazowych w XVIII wieku do współczesnych, kwietnych prerii. Spotkanie zapowiadane jest 22 lutego. Do Muzeum w Żelazowej Woli wyjątkowo przy tej okazji zapraszana jest nie tylko młodzież, ale też dorośli, którzy chcieliby poznać szerzej temat architektury krajobrazu.
Niezwykłą wycieczkę po przeszłości i teraźniejszości tej sztuki poprowadzi dr Wojciech Podstolski, kurator działu systematyki roślin Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Historia popularnych w czasach Fryderyka Chopina ogrodów krajobrazowych sięga XVIII wieku. W tym czasie odchodzono od tradycyjnych geometrycznych założeń, na korzyść tzw. angielskich ogrodów, pełnych bujnej roślinności. W czasach wiktoriańskich z kolei pojawiają się śmiałe konstrukcje szklarni, kryjących okazy flory z niemal wszystkich zakątków świata. Bogactwo nurtów i idei artystycznych XX wieku to modernistyczne koncepcje miast-ogrodów i stopniowy powrót do natury. Początek spotkania o godzinie 14.30. Wstęp wolny.
oprac. BN
Fot. Małgorzata Kazur/NIFC