Strona główna Nowa Sucha Mimo zimy nie próżnują

Mimo zimy nie próżnują

730
0
PODZIEL SIĘ
W gminie Nowa Sucha rozliczone są już dwie największe gminne inwestycje – drugi etap budowy kanalizacji deszczowej oraz trzeci etap budowy oczyszczalni ścieków. Oba przedsięwzięcia zrealizowano w Kozłowie Biskupim. Kolejne inwestycje ruszą już niebawem.
Cały czas coś się u nas dzieje pod względem inwestycji, choć jest zima i część prac będzie można wykonać dopiero, gdy poprawi się aura i będzie cieplej. Jednak są inwestycje, które są realizowane wewnątrz obiektów, jak termomodernizacje strażnic OSP w naszej gminie – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Zimowe priorytety
Prace związane z termomodernizacją na zewnątrz będą wykonane wiosną. Teraz w siedzibach OSP Nowa Sucha, Kozłów Szlachecki i Antoniew trwają wycieplania stropów wewnątrz budynków. To bardzo ważne prace, gdyż remizy OSP mają już po kilkadziesiąt lat. Warunki pracy druhów w tych strażnicach były dość spartańskie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Teraz zmniejszą się wysokie koszty dogrzewania tych pomieszczeń.
Cały czas też trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej   im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie. Jak zapewnia Maciej Mońka, nie ma ani dnia wytchnienia na budowie, gdyż gminie zależy, aby obiekt jak najszybciej trafił do użytku. Każdy dzień ma znaczenie, gdyż po reformie edukacji w SP w Kurdwanowie przybyło sporo uczniów, a warunki nauki znacznie się pogorszyły.
Liczymy na to, że na 1 września tego roku nowe zabudowania szkolne zostaną już włączone do szkoły. Tym samym uczniowie będą mieć odpowiednie warunki do nauki. Obecnie elektrycy zakładają już instalacje. Lada moment ruszą prace tynkarskie oraz budowa dachu – mówi wójt Nowej Suchej.
Pełni optymizmu są również uczniowie. Liczą na to, że szkoła będzie mieć w końcu salę gimnastyczną, na którą czekają od dawna. Szkoła w Kurdwanowie byłą jedyną na terenie gminy placówką szkolną bez sali gimnastycznej i jedną z nielicznych na terenie powiatu sochaczewskiego.
Ruszą nowe inwestycje
Zakończone w grudniu 2017 roku i już rozliczone są inwestycje w Kozłowie Biskupim, jest to budowa kanalizacji deszczowej oraz oczyszczalni. Na sfinansowanie kosztów obu przedsięwzięć udało się gminie właśnie uzyskać dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Obie inwestycje to razem ponad 1,5 mln złotych. Pożyczka WFOŚiGW pokrywa koszty w sumie do kwoty 1 372 185 złotych.
Co bardzo ważne, część tej kwoty w granicach 20-30 procent może zostać umorzona, jeśli zostanie osiągnięty efekt ekologiczny. Dla naszej gminy to jest znaczny zysk – dodaje Maciej Mońka.
Efekt ekologiczny polega na odprowadzaniu określonej partii ścieków, co poprawi warunki przyrodnicze na terenie gminy oraz na odprowadzaniu kanalizacją większości wód opadowych z terenu Kozłowa Biskupiego. Gdy zostaną spełnione warunki określone w umowach z WFOŚiGW, to gmina zaoszczędzi na wydatkach prawie 400 tysięcy złotych, których nie będzie musiała zwracać funduszowi.
Inwestycje w Kozłowie Biskupim nie kończą gminnych przedsięwzięć związanych z wodą. Już teraz trwają przymiarki do kolejnych prac poprawiających stan wodnokanalizacyjny gminy. Obecnie przygotowywany jest przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Starym Żylinie i Mizerce. Ma być on ogłoszony lada dzień.
Póki co rozstrzygnięty został przetarg na budowę dróg w gminie Nowa Sucha. Konkretne wyniki, jak zapewnia wójt Mońka, zostaną podane za dwa tygodnie. Na razie konieczne są uzupełnienia dokumentacji przetargowej i podpisanie umowy. Budowa, zgodnie z planami, ruszy wiosną.
Inwestycje na drogach gminnych Nowej Suchej mają zakończyć się do 31 sierpnia.
Bogumiła Nowak
Fot. Sołectwo Kozłów Biskupi
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBezpłatne szkolenie
Następny artykułDadzą kasę powiatowi