Strona główna Sochaczew miasto Miliony na pomoc mieszkańcom

Miliony na pomoc mieszkańcom

703
0
PODZIEL SIĘ
W tym roku miejski samorząd przeznaczy na szeroko pojętą pomoc społeczną skierowaną do mieszkańców Sochaczewa kwotę prawie 46 milionów złotych. Gro tych środków zostanie przeznaczonych na wypłatę świadczeń w ramach programu Rodzina 500 Plus. Nie zapomniano także o środkach na kontynuowanie programów lojalnościowych i opiekę zdrowotną.
Jak już informowaliśmy, tegoroczny budżet miasta ma wynieść 175 712 078 złotych, co jest rekordem w historii Sochaczewa. Nie tylko z powodu jego wysokości czy zaplanowanych na ten rok inwestycji. Budżet jest historyczny także dlatego, że w tym roku zapisano w nim niespotykane do tej pory środki na szeroko pojętą pomoc społeczną dla mieszkańców Sochaczewa. W sumie ma to być ponad 45,5 miliona złotych, czyli prawie jedna czwarta budżetu.
Wsparcie dla mieszkańców
Większość tych środków, jak poinformowała nas Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, zostanie przeznaczonych na wypłatę świadczeń w ramach programu rodzina 500 plus. Będzie to kwota 20 217 000 złotych.
W sumie w tym roku programem na terenie Sochaczewa objętych zostanie około 3420 dzieci – mówi Joanna Kamińska. Dodając, że do tej pory wydano 2366 pozytywnych decyzji dotyczących wypłaty świadczenia i 152 odmowne.
Przy okazji warto dodać, że prawdopodobnie wprowadzenie świadczeń miało także wpływ na wzrost liczby urodzeń nowych mieszkańców Sochaczewa, a tych w ubiegłym roku przybyło 395. Dla porównania w 2016 roku było ich – 342, a w 2015 roku – 380.
Należy również dodać, że podobnie jak i w ubiegłym roku, także i w tym będzie kontynuowany program Karta Dużej Rodziny, z którego do tej pory skorzystało już 1613 rodzin z terenu Sochaczewa. Podobnym powodzeniem cieszą także wprowadzone i realizowane również w tym roku przez miejski samorząd na terenie miasta programy lojalnościowe, jak Sochaczewska Karta Mieszkańca, której w 2017 roku wydano 2940 sztuk. Z kolei w przypadku Sochaczewskiej Karty Rodziny było to 1331 kart, Karta Seniora 75 + – 1572 szt., Karta Seniora 65 + – 442 szt., a kart Sochaczew Weteranom wydano 12. Natomiast po Kopertę Życia zgłosiło się 498 osób. Na terenie miasta funkcjonuje także program Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi, w ramach którego wydano 72 karty. Dodajmy, że według danych Urzędu Miejskiego w Sochaczewie zarejestrowanych jest 875 dawców, którzy w ubiegłym roku oddali 393 750 mililitrów tego najcenniejszego leku ratującego życie.
Dla pań i panów
A o zdrowie – jak mówi Joanna Kamińska – mieszkańcy Sochaczewa będą mogli zadbać, korzystając z szeregu badań profilaktycznych, przygotowanych w tym roku przez Urząd Miejski. W ich ramach mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych badań gęstości kości, mammografii, mogą wykonać dzieciom USG, czy zaszczepić się przeciwko grypie.
Szczególnym powodzeniem cieszą się badania mammograficzne. W ubiegłym roku skorzystało z nich 986 mieszkanek Sochaczewa. Będą one kontynuowane także i w tym roku.
– Najbliższe wizyty mammobusu zaplanowaliśmy na poniedziałek 26 lutego oraz w dniach: 1, 2 i 3 marca – mówi Joanna Kamiñska. Dodając, że jest to propozycja dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia, czyli grupy największego ryzyka zachorowania na raka piersi. W tym roku badaniami zostaną objęte roczniki od 1949 do 1968), które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z finansowanej przez NFZ mammografii. Dla pozostałych pań, czyli w wieku przed 50 i po 69 roku życia, samorząd z własnych środków sfinansuje badania. Pierwsze odbędą się na początku marca, a drugie zaplanowano na 26 maja, czyli w Dzień Matki.
Z kolei na wrzesień przewidziano wykonanie dla mieszkańców miasta bezpłatnych badań gęstości kości w kierunku osteoporozy. Na badania densytometryczne zostanie zaproszonych około stu seniorów z terenu miasta. Dodajmy, że w ubiegłym roku skorzystało z nich 77 seniorów, u których wykryto 20 przypadków osteopenii i 24 przypadki osteoporozy.
Także jesienią wrócą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Objęci nimi będą mieszkańcy powyżej 60 roku życia, którzy darmową szczepionkę otrzymają w jednej z sochaczewskich aptek. Jak mówi Joanna Kamińska, będzie to 500 szczepionek.
Przebadają maluchy
 Mamy także dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa posiadających dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Przez trzy dni, od 8 do 10 czerwca, na Placu Kościuszki zatrzyma się ambulans Fundacji Ronalda Mc’Donalda. To właśnie w nim, w ramach ogólnopolskiego program profilaktycznego „Nie nowotworom u dzieci”, lekarze radiolodzy przyjmą około 200 małych pacjentów – mieszkańców Sochaczewa. Badania są bezpłatne, gdyż wszystkie koszty bierze na siebie miejski samorząd. W gabinecie na kołach lekarze wykonywać będą USG narządów wewnętrznych, czyli jamy brzusznej, szyi oraz jąder u chłopców.
Przypomnijmy, że w czasie ubiegłorocznej akcji lekarze przebadali 230 dzieci, wykonując blisko 600 prześwietleń USG. Udzielili 61 porad, 47 małym pacjentom zlecono przeprowadzenie konsultacji specjalistycznych, a dalszą diagnostykę zalecono 52 rodzicom. Nie wiadomo natomiast czy w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w szkołach podległych miejskiemu samorządowi zostaną przeprowadzone badania stomatologiczne. W ubiegłym roku skorzystało z nich w sumie 849 uczniów.
Jerzy Szostak

fot. Pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMundurówka na poligonie
Następny artykułW cukierkowej krainie