Strona główna Sochaczew miasto Lidl wkracza do Sochaczewa

Lidl wkracza do Sochaczewa

4527
0
PODZIEL SIĘ
Na początku września zostanie otwarty w Sochaczewie sklep sieci handlowej Lidl. Market powstanie na działce po byłej mleczarni przy ulicy Traugutta. Przy okazji zostanie również przebudowany fragment ulicy Traugutta.
Wszystko wskazuje na to, że już niedługo Sochaczew wzbogaci się o kolejny market. Powstanie on na działce po byłej mleczarni przy ulicy Traugutta, a inwestorem jest firma Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego.
Przedstawiciele firmy, z którymi rozmawialiśmy na temat realizowanej inwestycji, nie chcieli zdradzić, jaka sieć otworzy swój sklep w tym miejscu. Poinformowano nas jedynie, że po byłej mleczarni powstanie pawilon handlowy o dużej powierzchni sprzedaży wraz z parkingiem. Jego budowa ma zostać zakończona w ciągu dziewięciu miesięcy, a otwarcie zaplanowano na wrzesień.
 Nieudany atak
Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, inwestycja realizowana przez Budrem realizowana jest na zlecenie sieci handlowej Lidl. I to właśnie market tej firmy powstanie w miejscu wyburzonej w ubiegłym roku mleczarni.
Będzie to pierwszy sklep tej sieci w Sochaczewie. Co prawda firma przymierzała się już kilkakrotnie do otwarcia swojej placówki handlowej w naszym mieście, to jednak na planach się kończyło.
Kilka lat temu Lidl planował budowę marketu przy skrzyżowaniu ulic Gawłowskiej i Płockiej, na terenie byłego Metalowca. Jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Nieoficjalnie mówi się, że narzucone przez ówczesne władze Starostwa Powiatowego warunki, po spełnieniu których miano wydać zgodę na realizację inwestycji, były przez firmę nie do zaakceptowania. Chodziło między innymi o wybudowanie przez inwestora dodatkowego pasa skrętu w prawo z ulicy Gawłowskiej w ulicę Płocką. Ale budowa samego pasa nie rozwiązywała problemu. Aby klienci mogli bez problemów dojechać do sklepu, należałoby również całkowicie przebudować skrzyżowanie ulicy Płockiej i Łowickiej. A to należy do miasta. Tymczasem miejski samorząd nie miał i nie ma środków na wykonanie takiego przedsięwzięcia. Zresztą z punktu widzenia miasta przebudowa skrzyżowania dla potrzeb prywatnego inwestora miejskiego byłaby finansowo nieuzasadniona. Z kolei dla dewelopera, który miał wybudować pawilon handlowy dla Lidla, przebudowa węzła komunikacyjnego była nieopłacalna, ponieważ koszt tej inwestycji wyniósłby praktycznie tyle samo, co postawienie pawilonu. Prawdopodobnie konieczność dodatkowych inwestycji, a tym samym podwyższenia kosztów, zdecydowała o rezygnacji z tej lokalizacji.
Dopięli swego
 Nie oznaczało to jednak, że Lidl zaniechał planów budowy marketu w Sochaczewie, który tymczasem został opanowany przez jego konkurenta, czyli Biedronkę.
Jak wynika z naszych informacji, po rezygnacji z lokalizacji na Rozlazłowie firma rozważała budowę pierwszego swojego sklepu w Sochaczewie na Polach Czerwonkowskich, a dokładnie na miejskiej działce przy skrzyżowaniu ulicy Kusocińskiego z Olimpijską. Jednak i ta lokalizacja przepadła. Powodem było pojawienie się wolnego, dużo lepszego terenu w samym centrum miasta, czyli działki po byłej mleczarni przy ulicy Traugutta.
Możliwość przejęcia terenu pojawiła się w momencie rezygnacji przez spółkę NAP Invest Group z budowy w tym miejscu galerii handlowej. Miała ona mieć powierzchnię ponad 6500 m kw. powierzchni, na której miało się znaleźć kilkadziesiąt sklepów, restauracja oraz kawiarnia. Natomiast pod budynkiem miał być usytuowany parking na 150 pojazdów. Z tych planów nic jednak nie wyszło, ponieważ spółka wycofała się z inwestycji po powstaniu galerii handlowej Sonata Park przy ulicy Warszawskiej, oraz centrum handlowego na Wójtówce. Z kolei inna wersja mówi o tym, że spółce narzucone warunki zabudowy terenu, których nie była w stanie spełnić.
Po rezygnacji z inwestycji przez NAP Invest Group, właściciel terenu, którym była wówczas spółdzielnia mleczarska w Łowiczu, postanowił znaleźć nowego inwestora, który jednocześnie odkupiłby od niej teren byłej mleczarni. Tym okazał się, jak wynika z naszych informacji, Budrem, który na zlecenie Lidla przystąpił w ubiegłym tygodniu do budowy pawilonu handlowego oraz parkingu dla klientów. Jak udało nam się ustalić, wraz z budową pawilonu handlowego zostanie również przebudowany fragment ulicy Traugutta. Przebudowa będzie polegała między innymi na jej poszerzeniu i wybudowaniu dodatkowego pasa do skrętu w lewo, jadąc w kierunku Boryszewa, co ma zapobiec tworzeniu się korków na tym odcinku ulicy.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak