Strona główna Sochaczew miasto Koniec ulicznego błota

Koniec ulicznego błota

630
0
PODZIEL SIĘ
To, o czym informowaliśmy w jednym z ostatnich wydań Expressu Sochaczewskiego, stało się faktem. W ubiegłym tygodniu Urząd Miejski w Sochaczewie poinformował o przygotowaniach do planowanej przebudowy ulic Dewajtis i Ułanów Jazłowieckich.
W przypadku tej ostatniej chodzi o gruntowną przebudowę na całej jej długości. Ulica zostanie poszerzona i utwardzona, dzięki czemu radiowozy, które będą wyjeżdżać z budowanej obecnie nowej siedziby sochaczewskiej policji, będą miały dogodny i szybki wyjazd, zarówno od strony Olimpijskiej, jak i 1 Maja. Dodajmy, że w ulicy zostanie wybudowany również kanał technologiczny, w którym zostaną umieszczone wszystkie media znajdujące się w jej ciągu.
Podobny kanał ma powstać także w ulicy Dewajtis, która także zostanie przebudowana i utwardzona. O problemach mieszkańców tej ulicy pisaliśmy w ubiegłym roku w związku z zalewaniem ich posesji przez wody opadowe. Przypomnijmy, że Dewajtis, to droga będąca granicą miasta i gminy Sochaczew. Ze strony gminy otacza ją Las Gawłowski, z drugiej nowe osiedle domów jednorodzinnych. Jej obecna nawierzchnia wykonana jest z tłucznia. W dodatku, w czasie opadów czy roztopów tworzą się na niej kałuże. Jakby tego było mało, spływająca ulicą woda zalewa działkę, na której zlokalizowane jest przedszkole. Jego właściciele, jak i mieszkańcy domów położonych przy ulicy, od lat zabiegają u władz miasta o jej utwardzenie i wybudowanie kanalizacji deszczowej.
Nie jest to jednak tak proste. Problem polega na tym, że działka, na której usytuowane jest przedszkole, leży w niecce. Tymczasem po drugiej stronie ulicy jest las na wzgórzu. To powoduje, że gdy pada czy są roztopy, to wówczas woda z lasu spływa na teren przedszkola. Rozwiązaniem byłaby budowa kanalizacji deszczowej. Ale na to – ze względu na koszty sięgające około 2 milionów złotych – miejscy radni nie wyrażą zgody. Dlatego, jak wynika z naszych informacji, Urząd Miejski zamierza rozwiązać ten problem inaczej.
Od strony przedszkola, wzdłuż ulicy zostaną ułożone krawężniki, które będą zatrzymywały wodę spływającą z lasu. Do tego dojdzie wyprofilowanie nawierzchni, co ma spowodować, że woda będzie spływała w stronę leśnej działki. A tam planuje się wykonanie rowu odwadniającego na długości około 600 metrów. Dodajmy, że ulica Dewajtis ma w przyszłości stanowić jeden z dojazdów od strony Altanki i Gawłowa do nowego mostu, który ma zostać wybudowany w okolicach istniejącej kładki na Bzurze.
Jerzy Szostak