Strona główna Teresin Kolędowali w Niepokalanowie

Kolędowali w Niepokalanowie

443
0
PODZIEL SIĘ
Pięć nagród głównych i dwanaście wyróżnień przyznało jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie. Było dość hojne w nagradzaniu. I nic w tym zaskakującego, bo poziom artystyczny był nie tylko wysoki, jak i bardzo wyrównany.
Do osiemnastej edycji festiwalu „Nasze Wieczne Kolędowanie” napłynęło łącznie 109 zgłoszeń z całego kraju. Do konkursu głównego zakwalifikowało się 65 z nich. Ostatecznie na deskach w sali teatralnej św. Bonawentury wystąpiło 59 wykonawców.
W świątecznym klimacie
Magia Świąt Bożego Narodzenia jeszcze raz powróciła do Niepokalanowa i to na okres trzech dni, festiwal odbywał się bowiem od piątku 26 stycznia do niedzieli 28 stycznia. Ostatniego dnia, podczas specjalnej gali finałowej poznaliśmy laureatów, ale też mogliśmy wysłuchać ich ponownych prezentacji. W dodatku na każdej porannej Mszy świętej w niepokalanowskiej Bazylice wielu z nich uświetniało nabożeństwo swoją interpretacją kolęd.
Organizatorami tej jakże popularnej w Polsce imprezy jest Teresiński Ośrodek Kultury, a rolę gospodarza pełni Klasztor oo. Franciszkanów w Niepokalanowie.
Celem przedsięwzięcia jest zarówno prezentacja tradycyjnych kolęd i pastorałek, poszukiwanie nowych aranżacji i pomysłów twórczych, a także prezentacja nowych, autorskich pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych w ciekawych aranżacjach, promowanie ich wysokiego poziomu artystycznego. Promocja regionalnych kolęd i pastorałek, kultury i tradycji ludowej różnych regionów Polski, Polonii oraz gości zagranicznych i propagowanie wspólnego muzykowania i kreatywności dzieci, młodzieży i dorosłych. W tej edycji, z uwagi na przypadający w tym roku jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, nie mogło zabraknąć również świątecznych utworów z nutą patriotyzmu.
Festiwal rozpoczął się od konsultacji wokalnych z jurorką Magdą Ptaszyńską, wokalistką, muzykiem, autorką muzyki i tekstów, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie wykładowcą w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie. Potem nadszedł czas prób mikrofonowych na festiwalowej scenie. Sobota to przede wszystkim wielogodzinne przesłuchania konkursowe.
Nagrodzeni i wyróżnieni
 Wyniki poznaliśmy podczas uroczystej gali finałowej w ostatnim dniu przesłuchania. Nagrody dla najlepszych tegorocznych wykonawców wręczali: Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, o. Grzegorz Szymanik, gwardian Niepokalanowa, oraz członkowie komisji jury – Magda Ptaszyńska, Krystyna Majksner-Krzywicka, Wiktor Tatarek i Janusz Frychel.
Główne tegoroczne trofea trafiły do: Tercetu Wokalnego z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, zespołu Święte Kwiaty Fasoli z Żyrardowa, Agaty Ciesielskiej z Łowicza, Klaudii Borejko ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie oraz zespołu poŁOWICZni z Łowicza.
Z kolei wśród wyróżnionych byli: Aleksandra Czaplicka – Grajewskie Centrum Kultury, Agnieszka Letniowska – Studio Piosenki i Tańca Fart w Bielawie, Lidia Dytrych – Jeziora-Nowina, Ula Zubek – Trele Morele Punkt Kultury w Warszawie, Weronika Zapolnik – Centrum Artystyczne Elizy Sacharczuk w Białymstoku, Od Dzwonka do Dzwonka – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Niesułkowie, Hania Sztachańska – Rokietnica, Eryk Waszczuk – PSM I stopnia w Międzyrzecu Podlaskim, Bartłomiejczyki – Gmina Sulejów, Helenka, Jaś i Natalka Kalinowscy – Parafia pw. Św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach oraz Weronika Migda – Sochaczew. Wśród tej stawki wielkie brawa publiczności zebrała reprezentantka gospodarzy Zuzanna Gołąb z Teresina, która wyróżnienie zdobyła wraz ze swoim chórkiem w składzie – Kasia Bednarek, Dorota Zdanowska i Agata Dudkowska.
Jestem pod wrażeniem poziomu artystycznego i rozumiem, że jury miała bardzo trudne zadanie. Dziękuję wszystkim wykonawcom, mieszkańcom niemal całego kraju, że zechcieli zagościć na naszej ziemi i zaprezentować swój talent. Zawsze jesteście tu mile widziani. Dziękuję organizatorom, którzy tradycyjnie zadbali o to, by nikomu niczego nie brakowało – mówił wójt podczas finałowej gali, dodając – To takie fascynujące i wyjątkowe, że my Polacy mamy tak bogaty wachlarz kolęd i pastorałek, w tak pięknych interpretacjach.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk