Kanapy mokną na deszczu

Od kilku miesięcy na terenie Sochaczewa obowiązuje nowe, zmienione zasady odbioru nieczystości. Dotyczy to szczególnie tak zwanych gabarytów, czyli mebli, urządzeń RTV i AGD. Okazuje się jednak, że nie wszyscy o tym pamiętają.
W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji dzwonili mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Informowali nas, że firma Partner, która obecnie zajmuje się odbiorem nieczystości z terenu miasta, nie wywiązuje się z nałożonych na nią obowiązków.
– Od kilku miesięcy obok naszego śmietnika stoją stare meble, w tym kanapy. Nikt ich do tej pory nie zabrał. Podobna sytuacja panuje praktycznie wokół wszystkich śmietników na naszym osiedlu, gdzie także poustawiane są niepotrzebne meble – poinformowali nas mieszkańcy osiedla przy ulicy Senatorskiej. Dodające, że z podobnym problemem borykają się mieszkańcy także innych budynków wielorodzinnych na terenie Sochaczewa.
Rzeczywiście okolice niektórych osiedlowych śmietników zaczynają przypominać skład meblowy, na którym pozostawiono niepotrzebne tapczany czy kanapy. I w najbliższym czasie, czyli do marca, to się nie zmieni.
Wynika to po prostu z faktu, iż w myśl umowy podpisanej pomiędzy miastem a firmą Partner, ta ostatnia zobowiązana jest do odbioru tzw. odpadów wielkogabarytowych dwa razy w roku. Pierwsza zbiórka w przypadku budynków wielorodzinnych zaplanowana jest na marzec, a druga na wrzesień. Zaś termin ich przeprowadzenia można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w zakładce „Śmieci po nowemu”.
Dodajmy, że w poprzednich latach także organizowano podobne zbiórki dwa razy w roku, z tym, że prowadzone były one jednego dnia dla całego miasta. Co także nie rozwiązywało problemu zalegających wokół śmietników mebli, starych lodówek czy drzwi.
Dlatego kilka lat temu postanowiono utworzyć w Sochaczewie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, do którego w okresie między zaplanowanymi zbiórkami można dostarczyć tzw. gabaryty. Punkt mieści się przy ulicy Chemicznej 8 i jest czynny od godziny 9.00 do godziny 17. 00 od wtorku do piątku, oraz od 9.00 do 17.00 w soboty. Wszystkie odpady są tam odbierane nieodpłatnie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, musimy mieć przy sobie aktualny dowód opłaty za śmieci, a w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych dowód osobisty.
Przy okazji dodajmy, że wszelkich informacji na temat gospodarki śmieciami, terminów, harmonogramów udziela Referat Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, pok. 43, tel. 46 862-22-35 wew. 410, 411, 412.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz