Strona główna Teresin Jubileusz kapitana Kucharskiego

Jubileusz kapitana Kucharskiego

688
0
PODZIEL SIĘ
Henryk Kucharski, Honorowy Obywatel Gminy Teresin, obchodził swoje 95 urodziny. W tej właśnie intencji w Niepokalanowie-Lasku sprawowana była Msza święta z udziałem rodziny, władz gminy Teresin, straży pożarnej oraz parafian, i licznie przybyłych przyjaciół Jubilata.
Kapitan Henryk Kucharski to wyjątkowa osobowość gminy Teresin. Urodził się w 1923 roku w Granicach, jako syn Stanisława i Anieli z Piórkowskich. W latach 1929-1938 uczęszczał do siedmioklasowej powszechnej Szkoły Podstawowej w Paprotni. W 1938 roku rozpoczął naukę w wojskowej szkole podoficerskiej Wytwórni Amunicji w Forcie Bema, w Warszawie. Jego naukę przerwał wybuch II Wojny Światowej. W 1941 roku dołączył do jednostki Straży Pożarnej w Niepokalanowie. Później zgłosił się dobrowolnie na roboty do Niemiec. W czasie wojny przeżył aż nadto. Był m.in. świadkiem znaczącego dla Teresina wydarzenia, kiedy to hitlerowcy tuż przy tutejszej stacji PKP rozstrzelali 20 więźniów z Pawiaka.
To chodząca encyklopedia wiedzy historycznej gminy. W 2001 roku został odznaczony przez władze Teresina tytułem Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Mimo sędziwego wieku, stale udziela się w życiu lokalnej społeczności, swoją obecnością uświetnia niemal wszystkie uroczystości patriotyczne i strażackie na terenie gminy. Pięć lat temu wydał autobiograficzną książkę pt. „Okruchy wspomnień”, której uzupełnienie ukazało się w 2016 roku.
Panu Henrykowi życzymy dalszych jubileuszy w zdrowiu i takiej aktywności, jak dotychczas.
Marcin Odolczyk
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWejdą w Załamaną
Następny artykułKasa na zabytki