Strona główna Kultura Festiwal na stulecie

Festiwal na stulecie

620
0
PODZIEL SIĘ
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej, trwał Sochaczewski Festiwal Filmowy. W dniach 12-13 lutego w siedzibie Centrum Kultury przy ul. Chopina 101 można było obejrzeć cykl filmów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Festiwal filmowy skierowany do uczniów szkół średnich z terenu miasta.
Pierwszego dnia festiwalu zaprezentowany został film „Polonia Restituta” z 1980 roku. Drugi dzień przeznaczony był na nowsze produkcje: „Z dala od orkiestry” (2017) i „1920. Bitwa Warszawska” (2011). Ciekawym elementem festiwalu okazały się spotkania z twórcami prezentowanych filmów – aktorką Laurą Łącz i reżyserem Rafaelem Lewandowskim, którym młodzież miała możliwość zadawania pytań.
Drugiego dnia odbyła się prelekcja Jakuba Wojewody, kierownika działu historii w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, który opowiedział o udziale Muzealnej Grupy Historycznej z Sochaczewa w filmie Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Można było też obejrzeć wystawę książek historycznych oraz publikacji przybliżających świat filmu, którą przygotowała Biblioteka Publiczna w Sochaczewie.
BN
Fot. SCK Sochaczew