Strona główna Kultura Festiwal dla niepodległej

Festiwal dla niepodległej

498
0
PODZIEL SIĘ
Przed nami kolejna, piąta edycja Festiwalu Poezji Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. W patio Kramnic Miejskich ponownie usłyszymy wiersze i poezję śpiewaną opisującą trudne losy naszego narodu, jego heroizm, bohaterów II Wojny Światowej.
Festiwal stanowi część obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ziemi sochaczewskiej, a w tym roku dodatkowo wpisuje się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przegląd organizuje Stowarzyszenie „Sochaczew daj się ponieść” oraz Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęli: poseł Maciej Małecki, starosta Jolanta Gonta i burmistrz Piotr Osiecki.
Tradycyjnie nasz festiwal składa się z dwóch etapów. W sobotę, 3 marca o godzinie 10.00 w kramnicach rozpoczną się przesłuchania chętnych. Spośród nich jury wybierze najlepszych i zaprosi do udziału w części konkursowej, która odbędzie się następnego dnia, 4 marca. Zakładamy, że niedzielny finał festiwalu, koncert laureatów i wręczenie nagród odbędzie się około 17.00 – mówi Daniel Janiak, prezes Stowarzyszenia „Sochaczew daj się ponieść”.
Dla sprawiedliwego podziału nagród, a te zawsze są wyjątkowo atrakcyjne, artyści wystartują w kilku kategoriach wiekowych: I   kat. (klasy I-III szkoły podstawowe), II kat. (klasy IV-VI szkoły podstawowe), III kat. (klasy VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum), IV kat. (szkoły średnie i dorośli).
Wystartować można solo lub z zespołem, na przykład z grupą przyjaciół czy koleżanek z klasy. Czekamy na recytacje wierszy, poezję śpiewaną, piosenki patriotyczne. Ważne, by występ trwał do 5 minut, a artysta nie zapomniał o przesłaniu karty zgłoszeniowej. Na karty czekamy do 23 lutego, do godziny 16.00. W połowie stycznia rozesłaliśmy do szkół i placówek kultury zaproszenie do udziału w Festiwalu i każdego dnia przyjmujemy kolejne zgłoszenia – mówi Agata Kalińska, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego.
UM /atu
Fot. Bogumiła Nowak