Strona główna Teresin Czekają na tanie grzanie

Czekają na tanie grzanie

641
0
PODZIEL SIĘ
Po otrzymaniu unijnej dotacji na Odnawialne Źródła Energii rozpoczął się drugi etap realizacji tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczą cztery gminy: Teresin, Nowa Sucha, Rybno oraz Sochaczew, jako lider w grupie.
9 lutego zakończy się przetarg, który wyłoni wykonawcę prac projektowo-instalacyjnych w segmencie budowlanym. Rozliczenie unijnego projektu nastąpi do końca bieżącego roku.
Mieszkańcy gmin uczestniczących w OZE są już nieco zniecierpliwieni przedłużaniem się procedur, ale my nie mamy wpływu na nie. Takie są wymogi unijne. Po długotrwałym zbieraniu chętnych do uczestniczenia w programie OZE, trwają teraz działania zmierzające do wykonania potrzebnych projektów, opracowywanych indywidualnie dla każdego z wnioskodawców. Potem będzie montaż urządzeń. Nie ma zbyt wiele czasu i trzeba się mocno sprężyć, bo inwestycja musi być rozliczona do końca tego roku – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.
W gminach uczestniczących w programie w połowie lutego rozpoczną się spotkania z mieszkańcami dotyczące ustalenia terminów i konieczności wniesienia określonych umową opłat. Kosztorysy, z uwagi na to że dotyczą różnych form energii, są też różnie skalkulowane. Montowane będą ogniwa fotowoltaiczne, solary, pompy ciepła i kotły na biomasę. Znaczenie ma też to, jak duże są pomieszczenia mieszkalne.
Przy wyborze wykonawcy najważniejszym kryterium będzie oczywiście korzystna cena. Jednak nie mniej ważne są też parametry techniczne urządzeń oraz gwarancja wykonawcy. Jesteśmy cały czas pełni obaw, czy uda nam się w naszych gminach wykonać to ogromne przedsięwzięcie i czy zdążymy ze wszystkim na czas – zastanawia się Mirosław Orliński.
W innych gminach trwa gorączkowe wyczekiwanie na wynik przetargu. Jak poinformowano nas w Urzędzie Gminy Sochaczew,   zainteresowane sporządzeniem projektów i wykonaniem urządzeń w ramach projektu OZE są trzy firmy.
Nie jest to łatwe zadanie i procedury są bardzo trudne. Na przykład w gminie Załusków takie działania przetargowe ciągnęły się ponad trzy miesiące, gdyż powtarzały się odwołania uczestników przetargu. My jednak liczymy na to, że unikniemy takiej procedury i wszystko pójdzie sprawnie. Otwarcie ofert nastąpi 9 lutego o godzinie 10.00 – poinformowano nas w Urzędzie Gminy Sochaczew.
Ta wiosna pod kątem inwestycji w ramach OZE będzie dla nas bardzo pracowita. Oby tylko pogoda nam dopisała. Ważne jest, aby nie było zbyt mokro i by wszystkie ustalone z wykonawcą prace były realizowane terminowo. Wbrew pozorom, czasu jest bardzo mało. Przygotowania do zadania i wszelkie procedury związane z OZE trwały bardzo długo. W sumie kilka lat, a teraz w kilka miesięcy musimy się uporać z całością wszystkich zadań – dodaje Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
BN