Po otrzymaniu unijnej dotacji na Odnawialne Źródła Energii rozpoczął się drugi etap realizacji tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczą cztery gminy: Teresin, Nowa Sucha, Rybno oraz Sochaczew, jako lider w grupie.
9 lutego zakończy się przetarg, który wyłoni wykonawcę prac projektowo-instalacyjnych w segmencie budowlanym. Rozliczenie unijnego projektu nastąpi do końca bieżącego roku.
– Mieszkańcy gmin uczestniczących w OZE są już nieco zniecierpliwieni przedłużaniem się procedur, ale my nie mamy wpływu na nie. Takie są wymogi unijne. Po długotrwałym zbieraniu chętnych do uczestniczenia w programie OZE, trwają teraz działania zmierzające do wykonania potrzebnych projektów, opracowywanych indywidualnie dla każdego z wnioskodawców. Potem będzie montaż urządzeń. Nie ma zbyt wiele czasu i trzeba się mocno sprężyć, bo inwestycja musi być rozliczona do końca tego roku – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.
W gminach uczestniczących w programie w połowie lutego rozpoczną się spotkania z mieszkańcami dotyczące ustalenia terminów i konieczności wniesienia określonych umową opłat. Kosztorysy, z uwagi na to że dotyczą różnych form energii, są też różnie skalkulowane. Montowane będą ogniwa fotowoltaiczne, solary, pompy ciepła i kotły na biomasę. Znaczenie ma też to, jak duże są pomieszczenia mieszkalne.
– Przy wyborze wykonawcy najważniejszym kryterium będzie oczywiście korzystna cena. Jednak nie mniej ważne są też parametry techniczne urządzeń oraz gwarancja wykonawcy. Jesteśmy cały czas pełni obaw, czy uda nam się w naszych gminach wykonać to ogromne przedsięwzięcie i czy zdążymy ze wszystkim na czas – zastanawia się Mirosław Orliński.
W innych gminach trwa gorączkowe wyczekiwanie na wynik przetargu. Jak poinformowano nas w Urzędzie Gminy Sochaczew, zainteresowane sporządzeniem projektów i wykonaniem urządzeń w ramach projektu OZE są trzy firmy.
– Nie jest to łatwe zadanie i procedury są bardzo trudne. Na przykład w gminie Załusków takie działania przetargowe ciągnęły się ponad trzy miesiące, gdyż powtarzały się odwołania uczestników przetargu. My jednak liczymy na to, że unikniemy takiej procedury i wszystko pójdzie sprawnie. Otwarcie ofert nastąpi 9 lutego o godzinie 10.00 – poinformowano nas w Urzędzie Gminy Sochaczew.
– Ta wiosna pod kątem inwestycji w ramach OZE będzie dla nas bardzo pracowita. Oby tylko pogoda nam dopisała. Ważne jest, aby nie było zbyt mokro i by wszystkie ustalone z wykonawcą prace były realizowane terminowo. Wbrew pozorom, czasu jest bardzo mało. Przygotowania do zadania i wszelkie procedury związane z OZE trwały bardzo długo. W sumie kilka lat, a teraz w kilka miesięcy musimy się uporać z całością wszystkich zadań – dodaje Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Od początku roku nie ma praktycznie tygodnia, aby sochaczewscy policjanci nie otrzymywali zgłoszenia dotyczącego oszustwa internetowego. Straty, jakie ponoszą mieszkańcy powiatu sochaczewskiego w wyniku...
W lutym policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zostali przyłapani na włamaniu do budynku w którym kradli aluminiowe elementy z pojazdu. W toku prowadzonego postępowania...
Jak zapowiada Łukasz Szumowski, minister zdrowia, już wkrótce nie będziemy musieli nosić masek ochronnych, które w związku z epidemią koronawirusa towarzyszyły nam od 16...
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie zaprasza do udziału w cyklicznych akcjach i konkursach online.
Mamy dla Was szereg zabaw dostępnych na naszym...