Strona główna Wyszogród Będą pogłębiać Wisłę

Będą pogłębiać Wisłę

712
0
PODZIEL SIĘ
Z inicjatywy posłów PiS z Mazowsza w budżecie państwa na 2018 rok wygospodarowane zostały dodatkowe 4 miliony złotych na pogłębianie Wisły, na odcinku Wyszogród – Świniary. Konferencja prasowa informująca o tym odbyła się 24 stycznia w Płocku.
Doprowadziliśmy do przekazania na ten cel dodatkowych środków, bo chcemy, żeby nigdy nie powtórzył się koszmar powodzi z 2010 roku. Mam tu osobistą satysfakcję, bo sprawa pogłębiania Wisły i zabezpieczenia mieszkańców była jedną z moich pierwszych poselskich interwencji od 2011 roku – poinformował Maciej Małecki, poseł PiS, a jednocześnie sekretarz stanu w kancelarii premiera RP, reprezentujący okręg płocko-ciechanowski.
Pogłębianie Wisły w rejonie od Wyszogrodu do Płocka jest szansą na poprawę przepływu rzeki i zmniejszenia zagrożenia powodziami.
Liczymy na to, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, podlegający pod Wody Polskie, niezwłocznie ogłosi przetarg na wykonanie prac pogłębiarskich i zostaną one wykonane w pełni przekazanych środków – powiedział poseł PiS.
Każdego roku w rejon Wisły środkowej i tamtejszego Zbiornika Włocławskiego z górnego odcinka rzeki spływają duże ilości piasku, czego skutkiem są miejscowe wyniesienia dna rzeki, które przy obfitych i długotrwałych wezbraniach wody, stanowią zagrożenie powodziowe dla okolicznych terenów. Wypłycenia te utrudniają również żeglugę na Wiśle.
Według szacunków, ogółem do usunięcia z Wisły koło Płocka, jest około 2 milionów metrów sześciennych piasku.
W 2010 roku, po przerwaniu przez Wisłę wału w Świniarach, powódź dotknęła dwukrotnie gminy Gąbin i Słubice w powiecie płockim. W obu gminach zalanych zostało ponad 20 miejscowości i mniej więcej 6 tysięcy hektarów, zamieszkałych przez 4 tysiące osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tysiąca osób oraz ponad 2,3 tysiąca zwierząt. Usuwanie skutków tej powodzi, w tym naprawa infrastruktury przeciwpowodziowej i dróg, a przede wszystkim odbudowa domów, trwało kilka lat.
W 2012 roku mieszkańcy terenów zalanych przez Wisłę powołali Stowarzyszenia Obrońców Doliny Iłowsko -Dobrzykowskiej, które zabiega o systematycznie pogłębianie i udrażnianie koryta środkowego odcinka Wisły. Prace pogłębiania Wisły mają ruszyć w wiosną.
oprac. BN
Fot. maciejmalecki.pl