Strona główna Powiat Będą kształcić kierowców

Będą kształcić kierowców

745
0
PODZIEL SIĘ
W transporcie międzynarodowym panuje coraz większy deficyt, jeśli chodzi o kierowców, a popyt na wykwalifikowanych pracowników wzrasta szybciej. Wszystko wskazuje na to, że od września 2018 roku w Zespole Szkół w Teresie ruszy nowy kierunek, który wykształci właśnie takich specjalistów, a którzy będą mogli znaleźć dobrze płatną pracę za kierownicą ciężarówki na międzynarodowych trasach.
Absolwent będzie mógł dysponować szeregiem uprawnień do pracy w transporcie, m.in. dokumentem prawa jazdy kat. C, już w wieku 18 lat. Na braki w branży reaguje zarówno samorząd powiatowy, jak i chętni do pomocy przewoźnicy.
Zespół Szkół w Teresinie i Starostwo Powiatowe w Sochaczewie jako organ prowadzący placówkę oraz Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wiążą z uruchomieniem tego kierunku w Teresinie duże nadzieje, stąd tak ogromna determinacja, by otworzyć nowy kierunek w szkole branżowej I stopnia: kierowca-mechanik.
Szansa na pracę
Odbyły się już trzy spotkania, które miały na celu wymianę doświadczeń, poznanie wspólnych możliwości i szans na kształcenie w tym kierunku. Pierwsze z nich odbyło się w połowie listopada w teresińskiej szkole i uczestniczyli w nim: Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski, Jan Buczek, prezes ZMPD, Euzebiusz Jasiński, dyrektor Centralnego Ośrodka Szkoleń ZMPD, Urszula Opasiak, dyrektor PZE oraz Ewa Odolczyk, dyrektor ZS Teresin.
Chcemy mocno wesprzeć utworzenie kierunku kierowca-mechanik w Teresinie. Przyznam, że takich klas w całym kraju udało nam się zorganizować już ponad 100. Na Mazowszu funkcjonują obecnie m.in. w Radomiu, Górze Kalwarii, Przasnyszu, Ostrołęce, Gostyninie czy Makowie Mazowieckim, teraz czas na Teresin. Bardzo zależy nam na wykształconych kierowcach, którzy spełniać będą wymagania międzynarodowe – mówił prezes Buczek. – Dziękuję władzom powiatu i dyrektor szkoły za zainteresowanie ideą utworzenia klasy od września 2018 r. Powiat sochaczewski jest bardzo ważnym punktem na mapie usług transportowych i tu jest też konieczność na kształcenie przyszłych kierowców ciężarówek – dodał.
Kolejne spotkanie odbyło się w Gostyninie. Gostynińskie Centrum Edukacyjne, jako jedna z pierwszych placówek oświatowych w Polsce, rozpoczęło kształcenie w zawodzie kierowca mechanik.
Wizyta przyniosła nam odpowiedzi na wiele pytań, które stawiamy sobie w procesie tworzenia szkoły branżowej w Teresinie. W praktyce zobaczyliśmy, jak to wszystko funkcjonuje, jakie trzeba spełnić wymagania i z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć w trakcie realizacji projektu – relacjonuje Ewa Odolczyk.
W spotkaniu uczestniczył również Tomasz Matuszewski, starosta gostyniński.
Brakuje kierowców
Trzecia odsłona współpracy pomiędzy zainteresowanymi uruchomieniem kształcenia przyszłych kierowców przyjęła charakter konferencji i odbyła się ponownie w Teresinie. Co ważne, poza władzami powiatu i ZMPD przybyli na nią przedsiębiorcy transportowi zainteresowani współpracą ze szkołą. Przewoźnicy przyznali, iż w kraju panuje duży niedobór kierowców międzynarodowych posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, poparte wykształceniem w zawodzie.
Deficyt jest ogromny i będzie się ciągnął jeszcze przez długie lata. Dane o stałym i szybkim rozwoju sfery transportowej dają gwarancję, że planowany kierunek jest potrzebny, rynek wciąż poszukuje fachowców. Jesteśmy otwarci na współpracę, by szkoła w Teresinie stała się bazą dla kształcenia naszych kadr – mówili zgodnie przedsiębiorcy, którzy już teraz oferują szkole m.in. wsparcie w zakresie szkolenia nauczycieli, udział w akcjach promujących nowy kierunek nauczania czy specjalne pokazy dla kandydatów na uczniów.
Podkreślano przy tym ogromną potrzebę kształcenia w zawodzie kierowca mechanik, który gwarantuje ciekawą i dobrze płatną pracę. Zawód daje możliwość rozwoju i może otworzyć drogę w przyszłości do założenia własnej działalności gospodarczej w branży transportowej.
Bardzo cieszę się z tego spotkania. Pomysł narodził się jeszcze wiosną tego roku. To budujące, że jesteście państwo zgodni, co do szybkiej realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia w Teresinie. To ważne, że szkoła może liczyć na waszą pomoc – zwracał się do przedsiębiorców i przedstawicieli ZMPD Tadeusz Głuchowski, wicestarosta. – Zarząd Powiatu wspólnie z dyrektorami naszych szkół stara się dobierać kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. Tak jest i tym razem, bo jak widzimy skala potrzeb w zawodzie kierowca mechanik jest olbrzymia, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu o słuszności wyboru tego kierunku – dodał wicestarosta.
Nauka na wymienionym kierunku ma odbywać się w systemie trzyletnim. Po ukończeniu szkoły absolwent zda egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji środków transportu drogowego. Uzyskany dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.
Warto dodać, że wśród wybranych zadań zawodowych kierowcy mechanika znajduje się nie tylko jazda i wykonywanie prac związanych z przewozem drogowym rzeczy, ale również prowadzenie dokumentacji transportowej, obsługa oraz ocena stanu technicznego i naprawy środków transportu drogowego.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędzie świetlica
Następny artykułŚmieci tylko na rok