Strona główna Wyszogród Nabór dawców szpiku

Nabór dawców szpiku

82
0
PODZIEL SIĘ

Podsumowana została grudniowa akcja Dzień Dawcy Szpiku. Już po raz trzeci jej organizatorami w Wyszogrodzie była młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego.

Akcję organizują wraz z Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych z Warszawy. W Zespole Szkół uczestniczyło 12 wolontariuszy odpowiednio przeszkolonych i przygotowanych do rejestracji potencjalnych dawców.

Zainteresowanie akcją jest ogromne. Na potencjalnych dawców najwięcej zgłasza się młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły, ale też przychodzą chętni z terenu miasta i gminy. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 55 lat. Tak więc nie każdy może być dawcą. Bycie nim to również szczególne wyróżnienie od losu – wspomniała przed akcją Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu Szkół w Wyszogrodzie.

Rejestracja i pobranie wymazu zajmuje tylko chwilę. To nic nie boli, ale kiedyś, może za rok, dwa, a nawet 10 lat, dawca może zostać wezwany do udzielenia pomocy. Ofiarowanie swego szpiku może kogoś ocalić i warto to zrobić – dodała jedna z wolontariuszek.

Dzięki wysiłkom wolontariuszy do grona chętnych na dawców dołączyło 55 osób, głównie młodzieży. Akcja, jak zapewnia dyrektor Misiakowska, będzie cyklicznie powtarzana. Na razie nikt z wyszogrodzian nie został poproszony o udostępnienie swych komórek.

Na to czekamy i jesteśmy gotowi – stwierdza inny wolontariusz.

BN

Fot. ZS Wyszogród