Strona główna Kultura Klasycznie na poczatek roku

Klasycznie na poczatek roku

55
0
PODZIEL SIĘ

Tradycją stało się, aby na początku roku urządzać w Sochaczewie, wzorem wielkich miast, muzyczny koncert noworoczny. W naszym mieście pomysł przyjął się i za każdym razem trzeba wybierać się dostatecznie wcześnie, aby zająć dobre, siedzące. Jednak, ze względu na zainteresowanie, większość słuchaczy musi zadowolić się staniem.

Nie inaczej było w tym roku. Koncert Noworoczny „Nie tylko walc…” 7 stycznia przyciągnął tłumy do sali koncertowej Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Zagrała Sochaczewska Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego. Solistami tego wydarzenia byli – Anna Jeremus-Lewandowska (sopran), Marta Stachyra (mezzzesopran) oraz Rafał Pikała (bas). Cały koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która tego dnia szczelnie wypełniła salę koncertową.

Muzyczny wieczór rozpoczął się uwerturą i Habanerą z opery „Carmen” George’a Bizeta, Nie zabrakło też uwielbianych przez słuchaczy utworów – można też było usłyszeć czardasza „Kiedy skrzypki grają” Franza Lehara, w wykonaniu Anny Jeremus-Lewandowskiej oraz „Sanset, Sunrise” z musicalu „Skrzypek na dachu”, w którym ta artystka zaśpiewała w duecie z Rafałem Pikałą. Na klarnecie solo zagrał Robert Stefański.

Publiczność sochaczewska oczekuje na koncertach noworocznych słynnych utworów Johanna Straussa. I w tym roku Camerata Mazovia zachwycała wykonaniem największego klasyka, jakim jest melodia „Nad pięknym modrym Dunajem”. Drugą z tradycji tych koncertów jest lansowanie wielkich, polskich oper i ich najsłynniejszych arii. Tym razem zachwycał Rafał Pikała śpiewając arię basową „Ten zegar stary” z opery Stanisława Moniuszki Straszny Dwór”. Następnie wykonał brawurowo piosenkę „Gdybym był bogaczem” ze „Skrzypka na dachu”. Publiczność mogła też usłyszeć melodie świąteczne – „Jingle bels”, „White Christmas” oraz także słynną piosenkę z musicalu „My Fair Lady”, i „Marsz Radetzkiego”.

– Orkiestra bardzo sumiennie przygotowuje się do tego koncertu otwierającego nowy rok kalendarzowy. Co prawda otwarcie roku artystycznego przypada zawsze we wrześniu, ale styczniowa impreza przyciąga sochaczewian nowościami. To już ponad 14 lat odkąd są te koncerty. Pierwszy z tego cyklu odbył się w 2004 roku w Klubie Nauczyciela. Zgromadził wtedy niewielką widownię. Obecne koncerty powodują, że sala z trudem mieści publiczność – mówił przed koncertem dyrektor Komorowski.

Być może miastu przydałaby się nowa sala koncertowa, która pomieści wszystkich chętnych pasjonatów klasycznej muzyki rozrywkowej?

BN

Fot. Tomasz Ertman