Strona główna Teresin Inwestycji nie zabrakło

Inwestycji nie zabrakło

107
0
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z planami budżetowymi rok 2018 ma w gminie Teresin obfitować w inwestycje na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców. Jednak również w minionym roku mogliśmy cieszyć się z realizacji wielu ważnych przedsięwzięć. Warto więc podsumować najważniejsze z nich.

Ubiegłoroczny plan dochodów i wydatków gminy Teresin zakładał kwotę ponad 12 mln zł na inwestycje. Nie da się ukryć, że raczej najistotniejszą z nich jest nadal trwająca adaptacja dworca PKP Teresin Niepokalanów „Dworzec TO Kultura”, na którą Gmina Teresin pozyskała ze środków unijnych ponad 3,1 mln dofinansowania. Praca wre, więc wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z nowej infrastruktury już latem tego roku. A cieszyć się będzie można nie tylko z nowego budynku dworca, który zyska też zupełne nowe funkcje, ale też z terenu wokół. Miejsce ma ogromną szansę stać się kulturalnym centrum gminy.

– Dużą kwotą 1 271 000 złotych zamknęła się budowa kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej w Granicach, Paprotni i Teresinie. Jednak tradycyjnie największą pozycję inwestycyjną stanowiły drogi – zauważa Marek Olechowski, wójt gminy Teresin.

Jak się okazuje, w minionym roku na drogowy cel przeznaczono około 3,5 mln zł. – Wśród największych drogowych robót znalazły się m.in. ul. Lipowa i Wąska w Teresinie, drogi w Szymanowie, Starych Paskach i Maurycewie. Planowana modernizacja ul. Guzowskiej wraz z połączeniem z ul. Torową jest w planach na rok bieżący – dodaje wicewójt Marek Jaworski.

Zbudowane zostały kolejne odcinki sieci oświetleniowej na terenie całej gminy, w tym dokończenie ostatniego odcinka oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Teresin z Szymanowem. W Budkach Piaseckich kontynuowany jest ostatni etap rozbudowy miejscowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Natomiast mali mieszkańcy osiedla „Młynarz” w Teresinie zyskali plac zabaw. Trzeba też nadmienić, że na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Al. XX-lecia powstaje budynek zaplecza sportowego, na razie w stanie surowym otwartym.

– W ramach poprawy bezpieczeństwa przed mostem w Szymanowie wykonano bezpieczne przejście dla pieszych, a na osiedlu „Granice” założone zostały kolejne spowalniacze ruchu. Ze środków funduszu sołeckiego rozbudowano odcinki sieci oświetleniowej, wykonano remonty dróg i poboczy, odtwarzano przydrożne rowy, poprawiono oznakowanie miejscowości – wyjaśnia wicewójt.

Przygotowane zostały też dokumentacje projektowo-techniczne inwestycji, również tych planowanych w kolejnych latach. A trzeba dodać, że Gmina Teresin wsparła kwotą 150 000 zł generalny remont Posterunku Policji w Teresinie – dodaje wójt Olechowski.

Jak zaznaczaliśmy w poprzednim numerze Expressu, także tegoroczny budżet gminy jest mocno proinwestycyjny. Gmina wciąż stawia na rozwój, a decyzje tutejszego samorządu odpowiednio wzmacniają ten kierunek.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOrkiestra znów gra!
Następny artykułNabór dawców szpiku