Strona główna Sochaczew miasto Powalczą o pieniądze na most

Powalczą o pieniądze na most

156
0
PODZIEL SIĘ

Znane są już wstępne koszty nowej przeprawy przez Bzurę, którą – obok byłego młyna w Trojanowie – chcą wybudować trzy samorządy. Koszty oszacowano na około 26 milionów złotych. Część tych środków zostanie przeznaczonych między inny na przebudowę dróg dojazdowych do nowego mostu.

W czasie ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli jednogłośnie uchwałę dotyczącą współpracy pomiędzy miejskim samorządem a gminą Sochaczew, oraz Starostwem Powiatowym w sprawie budowy nowej przeprawy przez Bzurę.

Jest to pierwszy etap działań zmierzających do budowy nowego mostu, który – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – ma zostać oddany do użytku w 2021 roku.

Powrót do przeszłości

W Sochaczewie jest 9 mostów na 3 rzekach. Pozornie sporo. Jednak co najmniej o jeden za mało, aby miasto mogło się prawidłowo rozwijać. Dlatego od lat mówi się o konieczności budowy nowej przeprawy przez Bzurę. Pierwsza próba podjęta dwa lata temu i zmierzająca do rozpoczęcia inwestycji zakończyła się fiaskiem. Powodem były złe warunki geologiczne występujące we wskazanych lokalizacjach. Władze miasta nie złożyły jednak broni i zleciły wykonanie kolejnych ekspertyz. Te wykazały, że najlepszym miejscem do budowy przeprawy jest rejon byłego młyna w Trojanowie. Dodajmy, że to właśnie w tym miejscu w latach 70. ubiegłego wieku planowano wybudowanie mostu, który miał stanowić część obwodnicy Sochaczewa. A ta miała przebiegać od ulicy Łowickiej do Chełmońskiego, a następnie przez teren obecnego osiedla Karwowo, aby przekroczyć Bzurę i – przebudowaną ulicą Trojanowską – omijać centrum Sochaczewa w kierunku Wójtówki. Natomiast w okresie międzywojennym istniał w tym miejscu drewniany most, łączący Karwowo z Trojanowem.

W jedności siła

Jak powiedział podczas sesji Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza, wybór tej lokalizacji nie jest przypadkowy. Usytuowanie przeprawy przy ulicy Staszica, która w tym miejscu jest przedłużeniem ulicy Trojanowskiej, nie tylko zmniejszy potok pojazdów przez centrum miasta. Usprawni również połączenie pomiędzy dwoma częściami gminy Sochaczew. Tym bardziej, że znaczna część ruchu kołowego, który odbywa się teraz mostem w ciągu ulicy Płockiej, zostanie skierowana na nową przeprawę.

Jak zaznaczył Dariusz Dobrowolski, budowa nowej przeprawy stała się możliwa dzięki inicjatywie posła Macieja Małeckiego. To właśnie on wskazał środki w budżecie państwa, o które można byłoby się ubiegać w przypadku tej inwestycji. A starać się o nie będzie Starostwo Powiatowe. Wynika to po prostu z faktu, że most połączy trzy ulice należące do powiatu: Gawłowską, Staszica oraz Trojanowską.

To z kolei powoduje, że 50 procent kosztów planowanej inwestycji, ocenianej przez nas na około 21 milionów złotych netto, weźmie na siebie samorząd powiatowy. Z kolei samorząd miejski oraz gmina Sochaczew dołożą do inwestycji po 25 procent – powiedział Dariusz Dobrowolski. Jak dodał, planowe koszty inwestycji nie obejmują jedynie budowy samej przeprawy, ale również przebudowę ulic, którymi będzie obywał się dojazd do niej.

Prace projektowe rozpoczną się w 2019 roku, a budowę przeprawy zaplanowano wstępnie na lata 2020 –2021 – powiedział podczas sesji Dariusz Dobrowolski.

Nie tylko most

Nowa przeprawa, jak wynika z naszych informacji, nie będzie przeznaczona do samochodów o dużej masie. Nie chodzi tylko o koszty. Wynika to z faktu, że na terenie Sochaczewa istnieją dwie przeprawy będące w stanie przejmować ciężki ruch kołowy. Są to mosty na ul. Płockiej i na obwodnicy miasta. Z kolei samorząd Mazowsza przymierza się do budowy mostu dla tirów w Plecewicach. Ma on stanowić fragment nowego przebiegu drogi wojewódzkiej numer 580, która ma omijać od północy Żelazową Wolę i poprzez Plecewice dotrzeć do Janowa (Ruszki), gdzie połączy się z drogą krajową numer 50. Tym samym powstałaby północna obwodnica Sochaczewa, która praktycznie wyeliminowałaby z miasta ciężki ruch kołowy. Ale na tym nie koniec. Wraz z budową nowej przeprawy zostanie także przebudowany układ komunikacyjny w jej rejonie. I nie chodzi tylko o budowę dojazdów do mostu. Jak wynika z naszych informacji przebudowie ulegną ulice Spacerowa i Dewajtis, co umożliwi dojazd do przeprawy mieszkańcom m.in. Gawłowa, Altanki czy Adamowej Góry.

Przebudowana zostanie także ulica Trojanowska na całym swoim miejskim odcinku oraz jej przedłużenie na terenie gminy Sochaczew do skrzyżowania z drogą Zosin – Żelazowa Wola. Gdzie ma być położona nowa nawierzchnia oraz wybudowany ciąg pieszy.

Niewykluczone również, że miasto razem z gminą przystąpi do budowy łącznika pomiędzy ulicą Trojanowską a Warszawską, w ciągu ulicy Przylasek i dalej w kierunku centrum handlowego na Wójtówce. O co nasza redakcja zabiega od lat. Dzięki czemu część samochodów mogłoby omijać centrum miasta, aby dojechać do nowej przeprawy. A to w znacznym stopniu rozładowałoby korki tworzące się w godzinach szczytu na ulicy Warszawskiej, Al. 600-lecia i Staszica.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRowy do naprawy
Następny artykułOdpady bez zmian