Strona główna Sochaczew miasto Będzie cieplej i oszczędniej

Będzie cieplej i oszczędniej

161
0
PODZIEL SIĘ
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dokładnie 20 grudnia, zakończą się prace związane z remontem hali sportowej w Chodakowie oraz budynków Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia i ul. Chopina.
Wartość tych trzech inwestycji, realizowanych na zlecenie miasta przez firmę Soch-Bud, to ponad 5 milionów złotych. Z czego 4 156 500 zł to dofinansowanie, jakie miejski samorząd otrzymał z funduszy unijnych przeznaczonych na działania mające na celu oszczędzaniem energii cieplnej i elektrycznej.
Dzięki pozyskanym środkom na obydwu budynkach SKC zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Pozwalają one na przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Dodajmy, że w pierwszym etapie termomodernizacji SKC przy ulicy 15 Sierpnia wymieniono m.in. centralne ogrzewanie oraz zainstalowano pompę ciepła, dzięki której pozyskuje się praktycznie darmową energie potrzebną do ogrzania budynku.
Natomiast w przypadku hali sportowej przy ul. Chopina część pozyskanej dotacji przeznaczono na zakup i montaż solarów, które zastąpiły elektryczne termy i pozwolą znacznie obniżyć koszt podgrzania wody.
– Eksperci oszacowali, że po przeprowadzeniu wszystkich prac rachunki za energię cieplną spadną ze 192 do 104 tysięcy, co pozwoli wypracować 88 tysięcy złotych oszczędności rocznie – mówi Dariusz Dobrowolski, wcieburmistrz Sochaczewa. Dodając, że z własnych środków miasto wzmocniło konstrukcję dachu hali i wykonało jego nowe pokrycie.
Oszczędności przyniesie też wymiana oświetlenia. W miejsce 245 różnego rodzaju punktów świetlnych, docelowo pojawią się 153 punkty, przy czym nowe źródło światła to żarówki LED-owe. Szacujemy, że dzięki nim rachunki za prąd zużyty do oświetlenia hali spadną o 37 procent, z około 22 do 14 tysięcy rocznie – stwierdza Dariusz Dobrowolski.
Dodatkowo w ramach przeprowadzonych prac w hali zostały wymienione drzwi i okna, zamontowano nową sieć centralnego ogrzewania, w tym nawiewy dogrzewające halę. Ponadto ocieplono ściany zewnętrzne, wymieniono wykładziny na widowni, odnowiono parkiet hali oraz pomalowano ściany i sufitów.
Z kolei w chodakowskim domu kultury otrzymaną dotację przeznaczono na ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentów oraz dachu. Wymieniono także wszystkie drzwi i okna oraz przebudowano centralne ogrzewanie. Dodajmy, że prace związane z ocieplaniem fasady budynku SCK przy ul. Chopina zostały przeprowadzone tak, aby zachować znajdującą się na niej mozaikę wykonaną w latach 60. ubiegłego wieku przez Hannę i Gabriela Rechowiczów.
Cieszę się z tych inwestycji. Dzięki nim trzy kolejne ważne dla miasta budynki pięknieją w oczach. Poprawia się też ich jakość, co wpływa na komfort użytkowania. Termomodernizacja sprawiła też, że utrzymanie tych budynków będzie tańsze – powiedział nam Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa
Jerzy Szostak
Fot. UM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapraszamy na aukcję
Następny artykułDrogi spływają wodą