Strona główna Powiat Przemoc oczami młodych

Przemoc oczami młodych

106
0
PODZIEL SIĘ
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie zaprosiło już po raz drugi dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie literackim „Świat bez przemocy”. Temat tegorocznej edycji to „Czy przemoc rodzi się z lęku?” Forma podobnie jak w roku ubiegłym była dowolna, mogło to być opowiadanie, wiersz, list, kartka z pamiętnika, bajka. W minioną środę, 29 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród oraz wyróżnień.
Odbyło się ono w Państwowej Szkole Muzycznej, a konkurs uświetnił występ właśnie uczniów tej szkoły, w tym Natalii Donat, pianistki, stypendystki starosty sochaczewskiego.
Konkurs poprowadziły wspólnie: Katarzyna Kajak – dyrektor PCPR oraz Kamila Gołaszewska-Kotlarz – wicedyrektor. Nie mogło zabraknąć też fundatorów nagród, m.in. Tadeusza Głuchowskiego, wicestarosty – Starostwo Powiatowe w Sochaczewie ufundowało nagrody, podobnie jak Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który reprezentowała Anna Ulicka – wicedyrektor oraz członek Zarządu Powiatu. Nagrody książkowe dla autorów najciekawszych prac ufundował także Michał Gołkowski – przewodniczący komisji konkursowej. Wraz z laureatami na rozstrzygnięcie konkursu przyjechali m.in. ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele a także dyrektorzy placówek.
W tym roku na konkurs wpłynęły 63 prace z 18 szkół oraz dwóch placówek oświatowych – w Giżycach i Załuskowie. Młodzież nie miała trudności z określeniem przemocy, wskazywała na różne jej objawy, od przypadków w domu, po te na podwórku czy szkole. Niektóre prace mocno ściskały za serce, powodowały wzruszenie i zdziwienie, jak młodzi ludzie są bacznymi obserwatorami. Jednym z zamysłów tego konkursu jest pokazanie, że problem przemocy istnieje i dotyka bardzo często kogoś z naszego bliskiego szkolnego, rodzinnego otoczenia. Nadesłane utwory potwierdziły, że w większości przypadków przemoc rodzi się z lęku odrzucenia, braku akceptacji z różnych powodów, jak choćby gorsze ubranie, bieda w domu, problemu alkoholowego rodziców itp. Młodzież bardzo dobrze, realnie wręcz przedstawiła scenki pokazujące przemoc fizyczną czy psychiczną. Nie bądźmy obojętni, bierni – reagujmy.
– Wiem, że przeczytanie tylu prac, to było nie lada wyzwanie dla członków komisji konkursowej, a do tego wybranie tych najciekawszych, nie zazdroszczę. Jednak cieszę się, że ten wyjątkowy konkurs, który powoduje tyle wzruszenia, cieszy co roku sporym zainteresowaniem. Starostwo Powiatowe z chęcią będzie wspierać ten konkurs, fundując nagrody – zapewniał obecny na rozstrzygnięciu konkursu Tadeusz Głuchowski, wicestarosta.
Kategoria 7-10 lat:
I nagroda:   Aleksandra Szymańska „List do Kasi” – Szkoła Podstawowa nr 3.
II nagroda: Krystian Kamiński „ Nieagresja”– Szkoła Podstawowa w Śladowie.
III nagroda: Piotr Pakuński „To nie tak”– Szkoła Podstawowa nr 4 w Sochaczewie.
Wyróżnienie:   Mateusz Wrzesiński „Smok Franio ratuje Darka”- Szkoła Podstawowa nr 3; Dominik Wrzesiński „Koń Eryk i Marek”- Szkoła Podstawowa nr 3.
Kategoria 11-14 lat:
I nagroda:   Dominika Przydatek „Kartka z pamiętnika”– Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach.
II nagroda ex aequo: Paweł Arkuszewski „Szkolny los”– Szkoła Podstawowa w Giżycach; Sandra Łęcka „Ja, Patryk i kaktusy”– Szkoła Podstawowa w Iłowie.
III nagroda:   Bartosz Czułek „Czy przemoc budzi lęk?”– Zespół Szkół w Kozłowie Biskupim.
Wyróżnienie: Julia Krysztowiak „Bajka” – Szkoła Podstawowa w Młodzieszynie; Bartosz Brociek „Oda Optymisty” – Szkoła Podstawowa w Teresinie; Sebastian Błaszczyk „Nie będę taki jak ty” – Szkoła Podstawowa w Teresinie; Wiktoria Wiecka „Słowa czasem ranią” – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie; Julia Gabryś „Wiersz” – Szkoła Podstawowa w Śladowie; Wiktoria Kusz „Duży Mały” – Szkoła Podstawowa w Gawłowie.
Kategoria 15-18lat:
I nagroda: Marta Narloch „Drewniana ławeczka” Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie.
II nagroda: Katarzyna Kaczyńska „Drugie śniadanie” Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Giżycach.
III nagroda: Maja Mikulska „Świadek” – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie.
Wyróżnienie: Amanda Góral „Czy przemoc rodzi się z lęku?” Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie.
Zuzanna Wachowska „Przegraliście chłopaki…” – Szkoła Podstawowa nr 6 w Sochaczewie; Łucja Modrak „Bracia rówieśnicy” – Szkoła Podstawowa w Kozłowie Szlacheckim.
Nagroda specjalna:
Jan Wyrzykowski „Przemówienie” – Szkoła Podstawowa w Teresinie.
Nagroda specjalna: Grzegorz Opala – Środowiskowy Dom Samopomocy w Sochaczewie.
Dodatkowo wyróżnieni zostali podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach: Aleksandra Jastrzębska, Katarzyna Kaczyńska, Dominika Przydatek, Patrycja Śmiały, Małgorzata Basior, Tomasz Zawadzki, Weronika Sadowska.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie