Strona główna Kultura Boże Narodzenie u Chopina

Boże Narodzenie u Chopina

78
0
PODZIEL SIĘ
W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, 10 grudnia o godzinie 11.00, rozpoczną się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Małej Akademii Chopinowskiej.
Na warsztatach plastycznych dzieci samodzielnie wykonają świeczki zapachowe, które mogą być pięknym wigilijnym prezentem dla najbliższych. W części muzycznej z bliska poznają skrzypce, usłyszą świąteczne melodie różnych narodów, a na zakończenie wspólnie zaśpiewają kolędę, którą Fryderyk Chopin wplótł w Scherzo h-moll op. 20. Przed Małą Akademią Chopinowską, o godzinie 10.30 tradycyjnie odbędą się Najmłodsi Melomani, czyli półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.
Następna okazja do spotkania pojawi się już 15 grudnia. Tego dnia zaproszeni będą uczniowie Szkół Muzycznych I stopnia oraz Szkół Powszechnych na zajęcia zatytułowane Boże Narodzenie w muzyce klasycznej. Z zachowanych listów wiemy, że w 1825 roku Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli święta Bożego Narodzenia. Nieco później, komponując Scherzo h-moll op. 20, wplótł w jego środkową część motyw znanej polskiej kolędy „Lulajże Jezuniu”.
W trakcie zajęć uczniowie poznają też inne dzieła posiadające bożonarodzeniowe wątki, m.in. „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Do czarownego świata dzieciństwa zabierze nas także Robert Schumann, z którym przy kominku odtworzona będzie jedna ze scen dziecięcych op. 15. Uczestnicy zostawią też kilka śladów na śniegu z Claudem Debussym, słuchając uważnie Preludium nr 6. Nie zapomnimy też o Nocy wigilijnej Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.
Szczególnym elementem wydarzeń odbywających się w muzeum w Żelazowej Woli jest możliwość doświadczania muzyki wykonywanej na żywo. Podczas Bożego Narodzenia w muzyce klasycznej będzie można zatem wsłuchać się w dźwięki fortepianu, wiolonczeli, skrzypiec, a także śpiewu operowego. W ramach świątecznego akcentu, spotkanie zwieńczone zostanie wspólnym kolędowaniem. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:00 i realizowane są w formule bezpłatnej.
NIFC
Fot. Małgorzata Kazur

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzemoc oczami młodych
Następny artykułOtworzą Centrum