Strona główna Kronika kryminalna Przeciw przemocy wobec kobiet

Przeciw przemocy wobec kobiet

89
0
PODZIEL SIĘ
Od prawie 30 lat na całym świecie realizowana jest kampania pod tytułem „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Noszenie białej wstążki jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet.

Akcja została zapoczątkowana przez aktywistów po tragicznych wydarzeniach w Montrealu, kiedy to 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. W wyniku odniesionych ran 14 kobiet zmarło, a sprawca napaści popełnił samobójstwo.

Światowa akcja ma na celu eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć, m.in. poprzez budowanie świadomości, iż stanowi ona pogwałcenie praw człowieka. Celem akcji jest też wzmacnianie lokalnych systemów przeciwdziałających przemocy wobec kobiet, oraz na całym świecie przeciwko tej formie niesprawiedliwości społecznej. W wielu krajach symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja trwa od 25 listopada do 10 grudnia.

Również na terenie powiatu sochaczewskiego trwa   kampania zwalczania przemocy ze względu na płeć. Sochaczewscy policjanci przypinają sobie białe wstążeczki w tym czasie. Do akcji zwalczania przemocy wobec kobiet sochaczewscy policjanci włączyli się po raz piąty. Podejmują nie tylko działania uświadamiające, na czym polega współczesna przemoc wobec kobiet, ale też starają się udzielać konkretnej pomocy ofiarom przemocy w ramach rutynowych działań policyjnych.

W Sochaczewie daje się zauważyć, że coraz mniej jest typowej przemocy fizycznej, objawiającej się agresywnym zachowaniem, czy pobiciem. Rośnie natomiast skala tak negatywnych zjawisk, jak przemoc psychiczna. Jest to coraz powszechniejszy rodzaj przemocy domowej. To m.in. poniżanie, obrzucanie wyzwiskami, czy inne obraźliwe traktowanie. Do tej formy przemocy dołączyła ostatnio przemoc ekonomiczna, która w rodzinach staje się coraz częstszym zjawiskiem – mówi aspirant Paweł Rynkiewicz z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Przemoc wobec kobiet dotyka też tych najmłodszych kobiet, które są bardziej bezbronne niż dorosłe i mniej odporne psychicznie. Nie tylko przy okazji tej akcji staramy się wspierać kobiety, które są ofiarami przemocy, poradzić im uporać się z ta sytuacją i zwalczyć przemoc.

BN

Fot. KPP Sochaczew