Strona główna Mazowsze Tysiące nowych miejsc pracy koło Sochaczewa

Tysiące nowych miejsc pracy koło Sochaczewa

1273
0
PODZIEL SIĘ
W ubiegłym tygodniu z inicjatywy posła Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny. Dzięki planom rozwoju sieci lotniczych i kolejowych pojawi się niemal 40 tysięcy nowych miejsc pracy.
29 listopada w Ministerstwie Rozwoju odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie informacyjne z lokalnymi samorządami, powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego w sprawie planu budowy CPK.
W spotkaniu wziął także udział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W naszym bezpośrednim sąsiedztwie powstanie Centralny Port Komunikacyjny, który sprawi, że nasze małe ojczyzny staną się komunikacyjnym centrum nie tylko Polski, ale także naszej części Europy. Liczymy, że pierwszy samolot wystartuje za około 10 lat. Musimy już dzisiaj zacząć profilować się w tym kierunku. To największe przedsięwzięcie po 1989 roku, którego podjął się minister Mikołaj Wild – powiedział Maciej Małecki.
Ostatni dzwonek
Priorytetem jest połączenie CKP z każdym zakątkiem Polski w sposób sprawny, szybki i bezkolizyjny. Z największych miast w Polsce będzie można dostać się na lotnisko w czasie do 2 godzin. To naprawdę wielki przełom. Z lotniska „Solidarność”, które powstanie w gminie Baranów, będzie można nie tylko wylecieć do innych krajów na całym świecie, ale też z powodzeniem podróżować po Polsce.
– Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego jest pierwszym krokiem, kolejny to specjalna ustawa, która usprawni działanie w maksymalny sposób. Nie jest potrzebne budowanie całkowicie nowych modułów tras. Wystarczy pouzupełniać obecne trasy kolejowe. Jeżeli nic nie zrobimy w tej chwili, to stracimy szansę na dogonienie naszych zachodnich sąsiadów. Elementem, który skłonił nas do podjęcia decyzji, był dynamiczny rozwój LOT – wyjaśnił Mikołaj Wild, i dodał, że to nie jest jedyna droga rozwoju komunikacji w Polsce – Mamy trzy rozerwane systemy kolejowe, nieistniejących już mocarstw zaborczych, które musimy połączyć w jeden system. Mazowsze dzięki temu stanie się najlepiej skomunikowanym miejscem w naszym kraju.
 Szansa dla młodych
Lokalizacja CPK została wyznaczona przez rząd RP w miejscowości Stanisławów koło Baranowa, w powiecie grodziskim. Nowe lotnisko ma obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie.
Funkcjonowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie miało ogromny wpływ na rynek pracy. Przewiduje się, iż CPK stworzy bezpośrednio około 40 tysięcy nowych miejsc pracy, a pośrednio, czyli wliczając infrastrukturę towarzyszącą i wspierającą port lotniczy „Solidarność”, pracę znajdzie łącznie nawet 150 tysięcy osób.
Dla tych ludzi musi być stworzona infrastruktura. Co oznacza nową aglomerację. Trzeba stworzyć mądrze przemyślane miasto, tak, aby było ono wygodne dla mieszkańców i nastawione na rozwój.
To wielka szansa dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego i żyrardowskiego. W ciągu około 15 lat powstanie niemal 40 tysięcy miejsc pracy, co wiąże się z konkretnymi wymaganiami na rynku pracy.
Jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które mają problem ze znalezieniem stałej, pewnej pracy. CPK to także nadzieja na pewną przyszłość i stałe źródło finansowania dla młodzieży z obecnych gimnazjów i szkół średnich.
Centralny Port Komunikacyjny będzie kombinacją portu lotniczego z siecią kolejową oraz trasami szybkiego ruchu. To ograniczyło znacznie wybór lokalizacji. Ważnym kryterium jest bowiem odległość od Warszawy, w grę wchodziły jedynie miasta położone poniżej 50 kilometrów od stolicy.
Bardzo ważną sprawą było też, aby lotnisko nie kolidowało z obszarami naturalnymi podlegającymi szczególnej ochronie.
Budowa Portu i węzła komunikacyjnego CPK potrwać ma do 2027 roku i pochłonie ponad 30 mld złotych, z czego ponad połowę stanowić będzie komponent lotniczy. Dalsza rozbudowa sieci kolejowej w ramach drugiego etapu ma zakończyć się do 2035 roku.
Joanna Smacka

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKronika policyjna
Następny artykułKolędujmy wszyscy