Strona główna Powiat Lepiej sprawdzić niż dać się oszukać

Lepiej sprawdzić niż dać się oszukać

183
0
PODZIEL SIĘ
Oszuści mają kolejny sposób na łatwy zarobek. W tym celu postanowili wykorzystać zmianę przepisów, jakie wchodzą od 1 stycznia 2018 roku. Dotyczą one zmiany zasad płacenia składek ZUS przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
 Od początku 2018 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą płacić za ZUS nieco inaczej niż obecnie. Zniknąć mają opłaty składkowe na kilka rachunków. Dlatego już teraz Zakład wysyła listy z informacją do podatników z podaniem nowego numeru konta. Pod tę operację podczepiają się oszuści, którzy wysyłają sfałszowane listy. Taka manipulacja czasem jest trudna do uchwycenia, więc pracownicy ZUS ostrzegają podatników, aby zwrócili uwagę na korespondencję.
Nikt z naszych pracowników nie chodzi po domach i nie wręcza żadnych pism i wezwań. Nigdy nie chodziliśmy i nie chodzimy. Nie wysyłamy listów zwykłych, ani priorytetowych, ani za potwierdzeniem odbioru. Mamy podpisaną umowę z Pocztą Polską o wysyłanie listów do podatników. Te pisma są wysyłane w zwykłych białych kopertach firmowych, zwykłym listem poleconym – informuje nas pracownik Inspektoratu   Zakładu Ubezpieczeń Społecznych   w Sochaczewie.
Jak się okazuje, pierwsze trefne listy od oszustów podszywających się pod ZUS pojawiły się na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku oraz w centralnej Polsce.
W Inspektoracie ZUS w Sochaczewie, jak na razie, nie było takich sygnałów o oszustach, co jednak nie znaczy, że się nie pojawią.
Zalecamy wszystkim zdwojoną ostrożność. Polacy są bardzo pomysłowi, więc może dojść pod płaszczykiem naszej firmy do takiej manipulacji. Jeśli do podatnika trafi taki podejrzany list – w innej formie niż polecony, albo klient będzie miał jakieś wątpliwości, to prosimy zgłaszać się do nas lub na policję. Zresztą w liście wysyłanym podatnikowi powołujemy się na dotychczasowe jego konta i podajemy nowe, łatwe do zweryfikowania. Do informacji jest dołączona specjalna rozpiska, jak należy postępować, też łatwa do sprawdzenia – wyjaśnia pracownik sochaczewskiego ZUS.
Można również zweryfikować wszystko na stronie www.eskladka.pl. Po wpisaniu podstawowych danych, wyświetla się indywidualny numer konta podatnika, na który należy wpłacać składki. Gdy klient nie ma możliwości sprawdzić w sieci, a ma nadal wątpliwości i obawy, zawsze może udać się osobiście do najbliższej od swego miejsca zamieszkania lub działalności, siedziby ZUS.
ZUŚ zaznacza też, że nieodbieranie listów od niego, nie spowoduje tego, że składki nie będą naliczane. Może jedynie pociągnąć za sobą obciążenie karami za unikanie kontaktu – jeśli podatnik prowadzi działalność. Jeśli zawiesił lub zamknął, powinien ten fakt zgłosić niezwłocznie w ZUS.
Bogumiła Nowak
Fot. Tak wygląda pismo wysyłane przez ZUS