Strona główna Edukacja Uczniowie Chopina w Parlamencie Europejskim

Uczniowie Chopina w Parlamencie Europejskim

137
0
PODZIEL SIĘ
W maju tego roku uczniowie LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Europejski Traktat Młodych – „Jak młodzież widzi przyszłość Unii Europejskiej?”, organizowanym przez biuro prof. Danuty Hübner, posła do Parlamentu Europejskiego. W nagrodę w minionym tygodniu odwiedzili Brukselę.
Praca, którą napisali: Marta Śmigiera, Przemysław Pawlak, Kacper Kisiel, Bartłomiej Kalbarczyk, Jakub Januszewski oraz Aleksander Szostak, okazała się jedną ze zwycięskich. W pracy konkursowej uczniowie musieli przedstawić przyszłość Unii w trzech aspektach: kulturowym, ekonomicznym oraz politycznym. Całość mogła obejmować maksymalnie 6 stron, na których uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat Unii Europejskiej.
Laureaci konkursu odwiedzili Parlament Europejski wraz ze stypendystami LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, pod opieką Jolanty Wojciechowskiej oraz Katarzyny Bombrych. W wycieczce zorganizowanej przez prof. Danutę Hübner, wzięli udział również pozostali zwycięzcy konkursu ze szkół w Warszawie, oraz uczniowie jednego z gimnazjów w Milanówku.
Wizyta w parlamencie
 Uczniowie z Sochaczewa rozpoczęli swoją podróż do Brukseli 5 listopada. Po około dwudziestogodzinnej podróży, przez Niemcy i Holandię uczestnicy dotarli do Brukseli. Pierwszym punktem programu było zameldowanie się w hotelu Agenda Louise. Po czym cała grupa udała się do Parlamentu Europejskiego. Na miejscu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Parlamentu Europejskiego, który opowiedział o najważniejszych aspektach działania PE oraz o głównych filarach, na których opiera się Unia Europejska.
Po krótkiej prezentacji, odbyła się specjalna prelekcja, w czasie której europoseł prof. Danuta Hübner opowiedziała o pracy parlamentarnej oraz o początkach swojej kariery politycznej. Pogratulowała również uczestnikom konkursu, oraz odpowiedziała na kilka pytań dotyczących m.in. możliwości pracy w instytucjach unijnych. Podkreśliła, że najważniejszą rzeczą w staraniach o pracę w takiej instytucji jak Parlament Europejski, jest znajomość języków oraz zaangażowanie i ciężka praca.
Za zaproszenie na wyjazd, w imieniu uczniów oraz nauczycieli LO im. Fryderyka Chopina, podziękował Kacper Kisiel oraz wręczył pani poseł podarunek przekazany przez dyrekcję szkoły.
Po wizycie w Parlamencie, uczestnicy wycieczki udali się do Parlamentarium, czyli Muzeum Unii Europejskiej. Tam otrzymali specjalne urządzenia umożliwiające interaktywne zwiedzenie wystawy, całość dostępna była w języku polskim. Tak zakończyła się studyjna część wyjazdu.
W kolebce Belgii
Następnego dnia odbyła się wycieczka do Brugii. Średniowiecznego miasta położonego na północnym zachodzie Belgii. W drodze do tego miasta zatrzymaliśmy się w Narodowej Bazylice Najświętszego Serca w Brukseli, będącej największym kościołem w stylu art déco na świecie. Drugi postój miał miejsce przy Atomium, czyli monumentalnym 102-metrowym modelu kryształu atomu. W Brugii poznaliśmy historię tego miasta, którą przedstawił przewodnik, oraz spacerowaliśmy urokliwymi ulicami, podziwiając zabytki architektoniczne. Na rynku głównym dane nam było spróbować tradycyjnych belgijskich frytek, serwowanych z majonezem. Po czym mieliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek, lub przepłynięcie się łódką kanałami przecinającymi miasto. Ostatnim punktem programu była wizyta w Bazylice Świętej Krwi, która jest miejscem przechowywania relikwii będącej podobno Krwią Chrystusa, przywiezionej w XII wieku z Ziemi Świętej.
Pod koniec dnia wróciliśmy do Brukseli, gdzie zjedliśmy kolację w jednej z   restauracji mieszczących się przy Starym Rynku.
Ostatniego dnia pobytu czekało nas zwiedzanie Brukseli. Odwiedziliśmy Stare Miasto, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy słynnym pomniku Siusiającego Chłopca oraz przespacerowaliśmy się po Starym Rynku. Gdzie odbyła się degustacja słynnych belgijskich czekoladek. Był też czas wolny na zakup pamiątek.
Około godziny 15:00 wyjechaliśmy z Brukseli w drogę powrotną do Polski. 9 listopada, około godziny 9:00, po wielogodzinnej podróży szczęśliwie dotarliśmy do Sochaczewa. Mimo zmęczenia wszystkim uczestnikom wyjazdu wizyta w Belgii bardzo się spodobała. Zwiedziliśmy wielokulturowe miasto, jakim jest Bruksela. Byliśmy w historycznej kolebce kraju, czyli w Brugii, oraz co najważniejsze, mogliśmy od kuchni poznać pracę Parlamentu Europejskiego, co było głównym celem wyjazdu.
Aleksander Szostak IIIb