Strona główna Historia Szukanie wielkiej wojny

Szukanie wielkiej wojny

134
0
PODZIEL SIĘ
Dopiero na początku listopada, ze względu na trwające prace polowe oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej przystąpią do badań archeologicznych terenu bitwy nad Bzurą z przełomu 1914/1915 roku.
Ich celem jest odnalezienie jak największej liczby zabytków z okresu I Wojny Światowej, gdy front przez osiem miesięcy zatrzymał się na Bzurze, a walki trwały od Kamiona po Bolimów. Badania, w których pomogą unikalne skany laserowe terenu, obejmą m.in. odcinek frontu od Kamiona do ujścia rzeki Suchej do Bzury.
Zobrazowania terenu otrzymaliśmy pod koniec sierpnia. Badania geofizyczne przy użyciu metod magnetycznych, georadarowych, konduktometrycznych i elektrooporowych rozpoczną się na początku listopada. Obejmą one pola w Witkowicach, pole na Okopach – obok tzw. Reduty Wojennej, poszukiwanie kościoła w Kamionie, ziemianki niemieckie w Sochaczewie i mogiłę żołnierzy rosyjskich w Kamionie. Prace geofizyczne na pozostałych stanowiskach, między innymi w Bielinach, odbędą się wiosną 2018 roku – powiedział nam Mariusz Samborski z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Przypomnijmy, że badania finansowane są ze środków przyznanych muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wydatkowało na ten cel 119 tysięcy złotych.
Wyniki prac badawczych zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie, które ukaże się z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie je można również obejrzeć na wystawie w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
Jerzy Szostak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWójt prosi o śmieci
Następny artykułZdjęcia ks. Jerzego