Strona główna Sochaczew gmina Skończą się awarie sieci

Skończą się awarie sieci

117
0
PODZIEL SIĘ
Ponad rok temu PGE Dystrybucja SA rozpoczęła prace zmierzające do przebudowy napowietrznej linii elektroenergetycznej o mocy 110 kV na odcinku Łowicz – Sochaczew. Plan obejmuje cztery gminy w powiecie łowickim oraz trzy na terenie powiatu sochaczewskiego: Rybno, Nowa Sucha i Sochaczew.
Inwestor, czyli PGE, przez około rok prowadził prace związane z ustalaniem wejść na tereny właścicieli posesji. Bez zgody otrzymywanej od każdego gospodarza nie byłaby możliwa cała inwestycja. Prace formalnoprawne i rozmowy z właścicielami ponad 460 posesji, na których znajdują się obecnie słupy energetyczne, zostały praktycznie zakończone. Pozostał tylko ułamek spraw do dogrania.
Jednak część terenów sprawiła inwestorowi spory problem, gdyż od dziesiątków lat były na nich nieuregulowane sprawy własnościowe nieruchomości. Pomocne okazało się wsparcie marszałka województwa, wojewody i starosty. Dzięki nim sprawa poszła szybciej. Gdyby trwały normalne procedury, to inwestycja mogłaby się przeciągnąć nawet o trzy lata.
Obecna linia ma 40 lat i jej wydolność jest już znikoma. Dzięki wybudowaniu nowej, będziemy mogli przesłać większą moc – informuje Szymon Wierzchowski, pełnomocnik PGE, który pojawił się na sesji Rady Gminy Sochaczew i przedstawił ogólne zarysy koncepcji oraz mechanizm inwestycji.
Wyjaśnił też, że nowa linia elektroenergetyczna zostanie wybudowana po śladzie starej, wykorzystując istniejący korytarz na trasie od Sochaczewa do Łowicza.
Stanowiska słupów energetycznych będą stawiane po ustaleniach z właścicielami nieruchomości. Powstaną one obok miejsc starych, a linie pójdą po starej trasie – dodał Wierzchowski.
Radnych interesowało, czy inwestycja nie wpłynie na stan nieruchomości. Szymon Wierzchowski zapewnił, że budowa spowoduje pewne niedogodności dla właścicieli działek, ale sprawy rekompensat za straty zostały indywidualnie ustalone. Jak dodał Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, nie ma innej możliwości przebudowy, jak wejść na teren. Jednak inwestycja ta przyniesie wymierne efekty, gdyż będzie niezawodna i skończą się powtarzające się ostatnio awarie sieci.
Na terenie gminy Sochaczew linia pójdzie przez miejscowości Kąty – Lubiejew – Dachowa – Władysławów. Cały odcinek od Łowicza do Sochaczewa liczy 27,6 kilometrów. Sieć w całości jest realizowana na koszt PGE. Mieszkańcy i gmina nie ponoszą żadnych opłat.
Radni gminy Sochaczew przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod trasę energetyczną. Podobne uchwały przyjęli też radni gmin Rybno i Nowa Sucha. Część prac ruszy jeszcze przed końcem tego roku, ale cała przebudowa dopiero   w nowym roku. Inwestycja ma być wykonana do końca 2018 roku.
BN, Fot. Bogumiła Nowak
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDroga przebudowana
Następny artykułZmarł Józef Gołębiowski