Strona główna Sochaczew miasto Są miliony na amfiteatr

Są miliony na amfiteatr

130
0
PODZIEL SIĘ
Zarząd Mazowsza zdecydował się dofinansować budowę nowego sochaczewskiego amfiteatru kwotą 3,5 miliona złotych. To z kolei oznacza, że w przyszłym roku miejski samorząd będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji.
Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że budowa nowego amfiteatru, który miał powstać w miejscu obecnej muszli koncertowej na Podzamczu, wydawała się nierealna. Wszystko z powodu oferty, która wpłynęła na ogłoszony przetarg dotyczący realizacji tej inwestycji.
Przypomnijmy, że na przetarg zgłosiła się tylko jedna firma – Strabag. Zaproponowała ona kwotę 13 202 932 złotych. Propozycja nie została jednak przyjęta przez władze miasta, ponieważ znacznie przekracza środki zarezerwowane na ten cel. Dodajmy, że inwestycja miała być realizowana w całości z kasy miasta, ponieważ wniosek o jej dofinansowanie nie znalazł uznania w oczach komisji konkursowej.
Powtórka z historii
Po decyzji komisji konkursowej wydawało się, że mamy do czynienia z powtórką z historii. Czyli problemami, jakie miały poprzednie władze Sochaczewa, które w ramach pierwszego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego ubiegały się o środki na stabilizację tego ostatniego. Także wówczas nasz wniosek przepadł. Oficjalnym powodem była zbyt mała liczba punktów. Nieoficjalnie zaś to, że komisji nie spodobało się – że projekt ratowania wzgórza sporządziła ta sama firma, która zaprojektowała operę w Sydney czy stadion olimpijski w Pekinie.
Natomiast w przypadku amfiteatru autorem projektu jest biuro architektoniczne, które zaprojektowało m.in. wioskę olimpijską w Monachium. Co podobno dla członków komisji było nie do przyjęcia.
Okazało się jednak, że sochaczewski samorząd może liczyć na wsparcie naszego przedstawiciela we władzach Mazowsza, czyli Adama Orlińskiego – radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i jednocześnie przewodniczącego Komisji Budżetu Sejmiku. Jak wynika z naszych informacji, dzięki jego zabiegom Zarząd Mazowsza postanowił dofinansować budowę amfiteatru środkami zaoszczędzonymi na innych przetargach, w ramach tego samego konkursu co sochaczewski amfiteatr.
Chodzi o kwotę około 3,5 miliona złotych, którą samorząd Mazowsza postanowił przeznaczyć na budowę nowego amfiteatru w ramach II etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego – powiedział nam Adam Orliński.
Troska o linię
Decyzja władz Mazowsza oznacza, że w przyszłym roku istnieje realna szansa na rozpoczęcie budowy nowego amfiteatru. Sama inwestycja ma potrwać dwa i pół roku. Co oznacza, że w budżecie miasta będzie można znaleźć fundusze na jej realizację. Jednak – jak wynika z naszych informacji – władze miasta wolą dmuchać na zimne, czyli obniżyć koszty budowy. W tym celu trwają rozmowy z wykonawcą projektu na temat tzw. odchudzenia, czyli sprawdzenia, czy istnieje możliwość wykonania inwestycji z wykorzystaniem tańszych materiałów, przy zachowaniu kształtu amfiteatru. A ten został zaprojektowany tak, że wpisuje się w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. Będzie ona otwarta na wzgórze zamkowe. Aby zwiększyć perspektywę, widownia zostanie oddzielona od sceny ciągiem spacerowym łączącym ulicę Traugutta z ulicą Podzamcze.

Budynek zostanie przykry dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ciągu spacerowego i ścieżki rowerowej. Dach tarasu będzie zaczynał się w parku przy ulicy Traugutta, a kończył przy ulicy Podzamcze.

Przebudowie ulegnie także istniejąca widownia, która po modernizacji będzie miała 894 miejsca siedzące. Do tego dojdzie około 2 tysięcy miejsc stojących. Ze względu na kształt budynku scenicznego, widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta.

Jerzy Szostak, Fot.: UM Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMocno powiało
Następny artykułZamkną Moniuszki