Strona główna Rolnictwo Odszkodowania dla rolników

Odszkodowania dla rolników

64
0
PODZIEL SIĘ
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że rolnicy, którzy ponieśli straty w sadach i uprawach owocowych wskutek wiosennych przymrozków w bieżącym roku, dostaną wsparcie. Zgłoszenia można składać w siedzibach terenowych Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.
Pomoc finansowa kierowana jest do producentów drzew i krzewów owocowych, oraz truskawek. W powiecie sochaczewskim przymrozki najdotkliwiej zniszczyły uprawy na terenie gmin Iłów i Rybno. Straty w niektórych miejscach są prawie stuprocentowe. Część strat ponieśli też rolnicy z gminy Sochaczew. Jednak wnioski będą zbierane na terenie całego powiatu sochaczewskiego, gdyż nie ma gminy, gdzie nie byłoby poszkodowanych przez majowe przymrozki.
Agencja będzie udzielała pomocy producentom, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w co najmniej 70 procentach upraw, w wyniku przymrozków wiosennych.
W przypadku drzew owocowych sadownik może liczyć na 2000 złotych od hektara powierzchni sadu. Tu straty muszą w 70 procentach być spowodowane przez przymrozki wiosenne. Podobny poziom szkód na hektar powierzchni wymagany jest przy krzewach owocowych i truskawkach. Plantator może liczyć na 1000 złotych rekompensaty z hektara.
Wnioski zbierane będą od 13 do 27 września w lokalnych siedzibach Agencji.
BN