Strona główna Teresin Zaprzyjaźnili się z bułgarską gminą

Zaprzyjaźnili się z bułgarską gminą

61
0
PODZIEL SIĘ
Rada Gminy Teresin podjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy gminą Teresin w Polsce a gminą Szabła w Bułgarii. Decyzja zapadła podczas uroczystej sesji Rady, która odbyła się w ubiegłą sobotę w hotelu „Kuźnia Napoleońska”. Gośćmi obrad byli przedstawiciele władz bułgarskiej gminy.
Jednogłośnie radni wyrazili zgodę na to, aby obie gminy wiązała partnerska współpraca. Zanim jednak doszło do głosowania, przewodniczący rady Bogdan Linard zapoznał zebranych z kilkoma ważnymi faktami historycznymi, które miały decydujący wpływ na rozwój państwa bułgarskiego.
Zaproszenie na wakacje
Naszą gminę charakteryzuje ponad 22-kilometrowy dostęp do pięknej plaży nad Morzem Czarnym, stąd już teraz pragnę zaprosić grupę dzieci i młodzieży z gminy Teresin na wakacje, postaramy się, aby ich przyszłoroczna wizyta okazała się wspaniałą – mówił Cwetelin Jordanow, zastępca wójta bułgarskiej gminy, który przewodniczył pięcioosobowej delegacji.
Wśród zagranicznych gości byli też radni Szabły: – Jesteśmy pod wrażeniem gościnności w Polsce, czujemy się tu bardzo miło, jesteśmy zaskoczeni ilością atrakcji, którą Państwo przygotowaliście – mówiła z kolei jedna z bułgarskich radnych, wręczając na ręce Bogdana Linarda list dziękczynny. Wizyta delegacji z Szabły trwała cztery dni. W tym czasie wzięli udział nie tylko w uroczystej sesji Rady Gminy Teresin, ale też zwiedzili m.in. instytucje i największe firmy Teresina, zabytki czy Klasztor w Niepokalanowie, wizytowali też Żelazową Wolę i Sochaczew.
Niezmiernie cieszymy się z Waszej wizyty, pragniemy, aby konsekwencją dzisiejszej uchwały było zacieśnienie naszej współpracy. Możliwości są ogromne, przy otwartych granicach jesteśmy członkami jednej rodziny europejskiej. Liczymy na efektywne współdziałanie na platformie zarówno samorządowej, jak i turystycznej, sportowej oraz kulturalnej. Wiem, że wzajemnie myślimy o wymianie naszej młodzieży. A ze względu na podobny, rolniczy charakter gmin, liczymy na kontakty branżowe – mówił Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin.
Podpiszą umowę
Teraz, zakres współpracy określi umowa bliźniacza pomiędzy gminą Teresin a gminą Szabła, do zawarcia której rada upoważniła wójta Marka Olechowskiego.
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłorocznych wakacji – na zaproszenie związku bułgarskich gmin wybrzeża Morza Czarnego – powiat warszawski zachodni zorganizował wyjazd roboczy do Bułgarii. W grupie tej znalazła się również gmina Teresin. Wstępne porozumienie o wzajemnej współpracy z nadmorską gminą Szabła podpisane zostało w sierpniu 2016 roku. W imieniu Gminy Teresin porozumienie podpisał Bogusław Bęzel, pełnomocnik wójta gminy Teresin ds. oświaty, natomiast w imieniu gminy Szabła Marian Żeczew – kmiet (odpowiednik wójta) – Podpisanie porozumienia poprzedzone było przyjęciem uchwały intencyjnej przez Radę Gminy Szabła.
W tym samym czasie z bułgarskimi gminami porozumienia podpisało pięć gmin powiatu warszawskiego zachodniego: Leszno, Ożarów, Błonie, Izabelin i Stare Babice.
Bułgarska gmina jest drugą, z jaką w ostatnim czasie Teresin postanowił nawiązać współpracę. Wiosną 2016 roku wójt Marek Olechowski i Vincenzo Di Siena, burmistrz włoskiej gminy Santi Cosma e Damiano, podpisali umowę o partnerstwie obu samorządów. Damiano jest gminą usytuowaną nad Morzem Tyrreńskim, w regionie Lacjum, w prowincji Latina w środkowo-południowej części Włoch pomiędzy Rzymem a Neapolem.
Uchwała Rady Gminy stanowi kolejny przykład na to, że gmina Teresin otwarta jest na międzynarodowe współdziałanie. Po nawiązaniu współpracy z włoską gminą Santi Cosma e Damiano przyszedł czas na kierunek bałkański.
Marcin Odolczyk, Fot. Marcin Odolczyk