Strona główna Bez kategorii Zapal znicz bohaterom września

Zapal znicz bohaterom września

27
0
PODZIEL SIĘ
Miejski samorząd zakupił 350 zniczy, które za kilka dni zapłoną na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Wieczorem, w sobotę 16 września, na wszystkich, którzy chcą oddać cześć bohaterom, będą czekali członkowie grup rekonstrukcyjnych.
Przed bramą nekropolii będzie można otrzymać od nich biały lub czerwony znicz i zapalić go na grobach obrońców ojczyzny poległych w walkach z niemieckim agresorem we wrześniu 1939 roku, jak i zamordowanych podczas okupacji.
– Zapraszamy dzieci, rodziców i seniorów, całe rodziny. Poświęćmy kwadrans i pokażmy, że Sochaczew nie zapomina o ofierze, o najwyższej cenie, jaką zapłaciło niemal 3,7 tysiąca polskich żołnierzy – mówi Joanna NiewiadomskaKocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji w Urzędu Miejskiego.
– Jestem dumny z sochaczewian, że pamięć o wrześniu 1939 roku trwa w nas. Wystarczy przyjść na cmentarz wojenny 1 listopada wieczorem. Co roku na grobach, pod pamiątkowymi tablicami i obeliskiem płoną setki zniczy. Cieszy mnie, że najczęściej są one zapalane przez rodziny z dziećmi, bo dzięki temu historia miasta jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Zachęcam, spotkajmy się na cmentarzu także 16 września – powiedział nam Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Pierwszym akcentem obchodów będzie akcja zapalenia zniczy na cmentarzu wojennym w Trojanowie. To tu, w zbiorowych mogiłach złożono szczątki 3693 żołnierzy i oficerów Armii Poznań i Armii Pomorze z kampanii wrześniowej oraz 20 żołnierzy AK poległych w Bronisławach. Tu także pochowano 142 cywilne ofiary zbrodni niemieckich z okresu okupacji 1939-1945. Trojanowska nekropolia, biorąc pod uwagę liczbę poległych, to największy cmentarz wojenny września 1939 roku. To także największy na świecie cmentarz polskich żołnierzy poległych w jednej bitwie. Spoczywa tu ponad trzykrotnie więcej żołnierzy niż w Monte Cassino.
Spośród 3693 żołnierzy Września spoczywających w Trojanowie zidentyfikowano niespełna pięciuset pięćdziesięciu.
Znamy nazwiska zaledwie co siódmego pochowanego tam żołnierza, dlatego warto przypomnieć, że większość z 3,7 tysiąca ofiar, to byli dwudziestoparoletni chłopcy, którzy dopiero wchodzili w dorosłość, mieli plany, marzenia, nadzieje na szczęśliwe życie w wolnej Polsce. Są z nami od 78 lat. Jeśli my nie będziemy pielęgnować wspomnień o polskich bohaterach, pamięć o nich zaginie – dodaje burmistrz.
Główne uroczystości ku czci ofiar Bitwy nad Bzurą odbędą się w niedzielę, 17 września o godzinie 12.00, na Cmentarzu Wojennym w Trojanowie przy Alei 600-lecia.
W programie uroczystości wykład Jakuba Wojewody, kierownika działu historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, na temat „Ostatnia faza bitwy nad Bzurą 1939 roku”. Po nim Msza św. upamiętniająca poległych, celebrowana przez ks. Kazimierza Wojtczaka, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Oprawę muzyczną mszy przygotowuje Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, pod dyrekcją Ewy Szałapskiej. Apel Pamięci odczytają i salwę honorową oddadzą żołnierze 37 Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach.
Uroczystość zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu oraz przy kościele w Trojanowie.
UM / jur, Fot. Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ muzyką za pan brat
Następny artykułZapraszają na powidła