Strona główna Kampinos PUSZCZA OTWARTA ALE PUSTA

PUSZCZA OTWARTA ALE PUSTA

101
0
PODZIEL SIĘ
Już po raz dziewiąty na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego urządzono dzień otwarty. Tegoroczna edycja przypadła 2 września i odbywała się w skansenie w Granicy oraz siedzibie dyrekcji KPN w Izabelinie.
 Zimno i deszcz spowodowały, że pojawiło się niewielu chętnych. Mieszkańcy Kampinosu i okolic nie przybyli tak tłumnie, jak to było w poprzednich latach.
W Granicy Dzień Otwarty KPN byłby stracony, gdyby nie został włączony do Festiwalu Numinosum.
Pusto na szlaku
 Tradycyjnym punktem Dnia Otwartego KPN jest spacer po puszczy. Odbył się on w dwóch etapach. Pierwszy, dwugodzinny przyciągnął głównie najmłodsze osoby, zaś drugi skupił starszych uczestników. Obie grupy maszerowały pod kierunkiem przewodnika ścieżką przyrodniczą „Skrajem Puszczy”.
W godzinach 12.00 – 16.00 Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie zapraszało chętnych i pokazywało wyposażenie swej siedziby w odrestaurowanej chacie.
Pogoda jednak w tym roku nas zawiodła. Zwykle w ten dzień mamy bardzo wielu zwiedzających. W tym roku było wilgotno, wietrznie, i stąd trafiały się tylko pojedyncze osoby. Gdyby nie festiwal, to pewnie byłoby z pięć osób na krzyż. A tak byli nawet goście z Niemiec i Czech. Trochę też osób z Warszawy i południa Polski. Bardzo im się podobało – usłyszeliśmy.
Dla dzieci tradycyjnie zorganizowano zajęcia plastyczne wraz z konkursami i zabawami edukacyjnymi. Jednak przeniesiono je z Zagrody Wiejckiej na teren Zagrody Widymajera. Tam też odbył się pokaz przezroczy i gawęda „Krajobraz – wartość niedoceniona”, oraz projekcja filmu „Kampinoski Park Narodowy – w sercu Polski”.
Natomiast o godzinie 16.00 zapłonęło tradycyjne ognisko, przy którym można było się posilić kiełbaskami, kończące imprezę w Granicy.
Edukacyjnie i sportowo
 Zupełnie inne atrakcje czekały w Centrum Edukacji w Izabelinie. Tam też udało się sporo mieszkańców Kampinosu, aby uczestniczyć w tamtejszych propozycjach. Dla dzieci i młodzieży przygotowano grę terenową „Co słychać w Puszczy” przy Polanie Jakubów. Na gości czekały stoiska, konkursy i zabawy edukacyjne.
Było też zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej „Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej”. Pod kierunkiem przewodnika w południe wyruszyła piesza wycieczka przyrodnicza „Zdobywamy Górę Ojca”. Godzinę później wystartowali rowerzyści. Mieli do pokonania 15 km w pętli, od Izabelina, przez Sieraków – Na Miny – Spółkową Górę – Łużową Górę – Górę Ojca i z powrotem do Izabelina.
Tu również imprezę zakończyło ognisko, w trakcie którego odbyły się warsztaty ze Szkoły Jogi Halasana oraz koncert Chóru Fundacji Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego.
Pieszo do Palmir
 W tym roku pracownicy KPN tradycyjnie proponowali pieszą przyrodniczą wycieczkę. Tym razem pod hasłem „Puszcza w dolinie Prawisły”. 15-kilometrowa trasa wiodła od Palmir przez Białą Górę, Długie Bagno, Graniczną Drogę, Kościelną Drogę, z powrotem do Palmir.
Na tej trasie zaplanowany był postój przy Muzeum w Palmirach, gdzie znajdują się groby pomordowanych z czasów II Wojny Światowej. Tę trasę przeszli jedynie najbardziej zaprawieni w marszach. Dla mniejszych wyczynowców przygotowany został odcinek ścieżką przyrodniczą „Wokół Bieli”, nazwany Spacerem po dnie Prawiły, o długości 4,5 km.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak
 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapraszają na powidła
Następny artykułStrażacka setka