Strona główna Iłów Szczyty Pienin zostały zdobyte

Szczyty Pienin zostały zdobyte

103
0
PODZIEL SIĘ
Mieszkańcy gminy Iłów w ostatnie dni wakacji zdobywali górskie szlaki. W dniach 31 sierpnia – 4 września odbyła się wycieczka w Pieniny, zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie. Choć na koniec wyprawy wszyscy byli mocno zmęczeni i nogi bolały, to jednak wyprawa zakończyła się ogromnym sukcesem.
 – Pierwszym etapem wycieczki był spływ przełomem Dunajca. Podziwialiśmy wspaniałe widoki – najwyższy szczyt Pienin, czyli Trzy Korony, oraz Sokolicę. Słuchaliśmy przy okazji opowieści, legend a także wiadomości opowiadanych nam przez flisaków. Prawdziwy podbój szczytów zaczął się następnego dnia. Dla wielu z nas, nienawykłych do chodzenia po górach, był to prawdziwy wyczyn – wspomina Elżbieta Idźkowska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie, organizatorka wyprawy w Pieniny.
W następnym dniu, jak dodają uczestnicy, wchodzili na Trzy Korony, co było nie lada wyczynem, ale jak zaznacza, dało uczestnikom ogromną satysfakcję.
Po zejściu z Trzech Koron przeszliśmy kładką nad Dunajcem, na ziemię słowacką do Czerwonego Klasztoru, który znajduje się na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej – dodaje.
Czerwony Klasztor jest najsłynniejszą budowlą sakralną w Słowackich Pieninach. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian wykonanych z czerwonej cegły.
Kolejny etap wyprawy był nieco bardziej relaksowy. W ramach małego odpoczynku uczestnicy wjechali wyciągiem na Palenicę. Stamtąd była widoczna promenada, znajdująca się nad potokiem Grajcarek oraz Wodospad Zaskalnik.
Dla chętnych dodatkową atrakcją były odwiedziny i relaks w Termach Białczańskich i zwiedzanie Białki Tatrzańskiej.
Mieszkańcy gminy ledwo wrócili do domu, a już zaczynają zastanawiać się nad kolejną wędrówką. W tym roku kierowniczka Gminnej Biblioteki przygotowała też wyprawy do Malborka i do Wilna. Zastanawia się, czy wystarczy jej za rok sił, ale też zaczyna planować nowe wycieczki.
BN, Fot. Elżbieta Idźkowska