Strona główna Młodzieszyn Odnowią nekropolię

Odnowią nekropolię

91
0
PODZIEL SIĘ
W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z renowacją cmentarza w Leontynowie, na którym spoczywa 300 polskich żołnierzy poległych w wrześniu 1939 roku.
Prace realizowane przez nasze Muzeum, stały się możliwe dzięki uzyskaniu wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na remont nekropolii przekazało 77 tysięcy złotych – powiedział nam Jakub Wojewoda, kierownik działu historii w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Dzięki otrzymanym środkom przebudowie ulegnie ogrodzenie nekropolii. Wymienione zostaną obramowania mogił, pojawią się kamienne krzyże z tabliczkami w kształcie nieśmiertelników. Prace przewidują również wymianę centralnego krzyża, ustawienie obelisku i masztu flagowego. Oznakowana zostanie także droga prowadząca na znajdujący się na wzgórzu cmentarz.
To właśnie w tym miejscu, po zakończeniu Bitwy nad Bzurą, okopała się część żołnierzy, którzy stawili zacięty opór Niemcom. Polskie pozycje przez dwa tygodnie były bezustannie ostrzeliwane przez działa i bombardowane z powietrza. Dopiero brak amunicji zmusił polskich obrońców do kapitulacji. Jednak nie wszyscy się na to zgodzili. Ostatni obrońcy leotynowskiej reduty polegli 6 października – walcząc 4 dni dłużej niż obrońcy Helu.
Wszyscy polegli zostali pochowaniu przez Niemców na jednym ze wzgórz w bezimiennych mogiłach. Dopiero w latach 50. ubiegłego wieku mieszkańcy Leontynowa wybudowali bohaterom cmentarz, który teraz jest odnawiany.
dot, Fot.: Jakub Wojewoda
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRadosny promyk i smutny Piast
Następny artykułZ kartą taniej